Sila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 155. a 156. epizóda

21. 07 2016 07:05 | Alexandra Stahlová
Sila: 155. a 156. epizóda
Sila: 155. a 156. epizóda Foto: DOMA

Na Bedirhanovej oslave sa spolu s Boranom nečakane objaví aj Sıla - a navyše, aj keď ju láskyplne podopiera manžel, príde po vlastných!

Gabrielovi (Tayanç Ayaydın) a Feride (Duygu Keser) sa naskytne vskutku desivý pohľad, keď sa v pokročilú nočnú hodinu vrátia do školy po zabudnutý snubný prsteň – najprv totiž zbadajú v školskej záhrade dve čudné postavy a keď pred nimi začnú utekať, z lavičky pred školou vyšľahnú prvé plamene! Len zázrakom sa maskovaným darebákom podarilo namiesto niektorého z okien budovy zasiahnuť len ju, vďaka čomu Gabriel požiar rýchlo uhasí a hneď, ako sa spamätá, zavolá Boranovi (Mehmet Akif Alakurt), aby ho o všetkom informoval.

Pred Bedar (Zeynep Eronat) sa nedá len tak ľahko niečo utajiť, to Celil (Menderes Samancılar) dobre vie, no i tak si namiesto pravdy zvolí nesprávnu taktiku - zatĺkať za každú cenu! Najhoršie však je, že tým do svojich klamstiev zaťahuje i malého Emira (Mehmet Dağ), ktorý má mame potvrdiť dosť vážnu lož – že Celil v ten deň, keď nadlho zmizol a nikomu sa nehlásil, nemal so sebou zbraň! No okrem toho Celil urob i ďalšiu závažnú chybu, keď sa detinsky a krátkozrako začne vyhýbať plateniu dlhov – tak, že sa začne zatajovať v telefóne alebo predstierať, že si priateľa, ktorému dlží nemalé peniaze, jednoducho nepamätá!

Pravdu o tom, že jej škola mala pravdepodobne na príkaz pokryteckého vodcu vodcov zhorieť do tla, Sıla (Cansu Dere) zatiaľ ani len netuší, pretože Boran v snahe zbytočne ju nerozrušovať, aby sa mohla naplno venovať rehabilitáciám a bábätku, ktoré nosí pod srdcom, ju pred ňou tají. No vzhľadom na fakt, že si v Mardine o tejto nehoráznosti už aj vrabce čvirikajú, je nepochybne len otázkou času, kedy sa niečo donesie aj do Sılinej nemocničnej izby...

Čas neúprosne beží, nezastaví sa len preto, lebo si to človek praje, a tak sa všetci, s výnimkou jeho krásnej mamy, chystajú na oslavu Bedirhanových prvých narodenín. Jediný, kto vôbec nepripúšťa možnosť, že by Sıla na oslavách chýbala, je Boran. ten totiž synčekovi sľúbil, že mu mamu privedie – a presne to má v pláne! A tak, samozrejme so súhlasom manželkinho ošetrujúceho lekára, prešťastnú Sılu vyzdvihne v nemocnici a odvedie ju domov.

Bedar a Narin (Boncuk Yılmaz) si robia čoraz väčšie a väčšie starosti o Celila a jeho duševné zdravie. Z ich pohľadu totiž všetko nasvedčuje tomu, že ho zrejme postihla starecká demencia – a že sa to rapídne zhoršuje, v podstate zo dňa na deň! Ak by však poznali pravdu... Zrejme by sa trápili ešte o čosi viac! No aspoň pre tento moment všetci na chvíľočku pookrejú, keď sa na Bedirhanovej oslave spolu s Boranom nečakane objaví aj Sıla - a navyše, aj keď ju väčšinu času láskyplne podopiera manžel, príde po vlastných!

Keď sa o niečo neskôr Bedar s Celilom vrátia domov, nastane konečne chvíľa pravdy – Celil sa manželke prizná, že zdravotne je na tom síce v poriadku, a preto si oňho v tomto smere nemusí robiť žiadne starosti, no že opäť raz urobil niečo hlúpe a nezodpovedné, čo ho ťaží na duši... A potom jej všetko povie – všetko o prehajdákaných peniazoch, ktorými si chcel zaistiť podiel vo fabrike, všetko o svojom zúfalstve a hanbe, ktorú chcel ukončiť samovraždou a len vďaka Emirovi sa to nakoniec skončilo inak... Nanešťastie sa však pravdu o Celilových problémoch, alebo skôr jej časť, medzičasom dozvedel aj Boran, za ktorým zašiel nešťastný chlapík, ktorému jeho svokor dlhuje peniaze...

Drobučká Ayşe (Sinem Yaruk) už stokrát oľutovala, že svojho milého tak nerozumne naťahovala s vhodným termínom ich svadby – obrátilo sa to totiž proti nej a vyzerá to tak, že bude musieť čakať nekonečné štyri roky, kým sa konečne zaňho vydá... Keď si z nej Sıla, Bedar a Narin začnú kvôli tomu dobromyseľne uťahovať, napokon to nevydrží a vymyslí si náhradnú otázku za tú pôvodnú „narodeninovú“, ktorá celú túto tortúru odštartovala – a keďže ľahšiu si už ani vymyslieť nemohla, jej milý samozrejme bez väčších problémov uhádne správnu odpoveď... A to znamená, že si smú vybrať nový skorší termín sobáša!

Krátko nato, ako sa Boranovi podarí dať celú tú nešťastnú záležitosť s Celilom do poriadku a vrátiť mu peniaze, o ktoré ho podvodom pripravil pochybný „kamarát“, sa rozhodne konečne povedať Sıle pravdu o tom, že sa niekto pokúsil podpáliť jej školu, čo ju, pochopiteľne, poriadne rozruší. A ešte viac následná návšteva školy, v ktorej po ďalšej zbabelej intervencii vodcu vodcov niet už temer žiadnych žiakov – všetci rodičia sa totiž boja vzdorovať jeho vôli...

Našťastie však Gabriel už má plán, ako všetko napraviť – a na jeho láskavú a nekonfliktnú povahu nečakane odvážny a rázny! V sprievode Şivana (Vural Tantekin) a zopár jeho najvernejších mužov zájde za vodcom vodcov, pred zrakmi ostatných riadne šokovaných vodcov ho konfrontuje s jeho hanebnými činmi a so zbraňou v ruke ho prinúti ísť s ním a urobiť, o čo ho žiada – inak ho vraj bez mihnutia oka zabije! A to, čo od neho žiada, všetkých poriadne prekvapí – primäje ho totiž priamo pred budovou školy prehovoriť k všetkým obyvateľom Mardinu, aby hneď od ďalšieho dňa poslali všetky svoje deti bez rozdielu do školy. A nielen to, Gabriel totiž v jeho mene oznámi, že sa im vodca vodcov rozhodol venovať časť svojich pozemkov na stavbu ďalšej školy a k tomu navyše aj finančný dar v hodnote stotisíc lír, čo tento napriek evidentnej nevôli vzápätí aj potvrdí svojím podpisom. Tento nezvyčajný Gabrielov dar, ktorý je zároveň aj dôkazom jeho hlbokej úcty a náklonnosti k Boranovi a Sıle, pochopiteľne oboch veľmi dojmú...

Sledujte v piatok, 22. júla, o 6.25 a v pondelok, 25. júla, o 6.20!