Sila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 153. a 154. epizóda

19. 07 2016 07:05 | Alexandra Stahlová
Sila: 153. a 154. epizóda
Sila: 153. a 154. epizóda Foto: DOMA

Malý Emir svojmu nešťastnému otcovi Celilovi doslova v poslednej chvíli zabráni vpáliť si guľku do hlavy...

Po tom, čo sa Sıla (Cansu Dere) práve dozvedela od Borana (Mehmet Akif Alakurt), je síce hlboko otrasená a zúfalá, no v tom, čo treba urobiť, absolútne rozhodná – to, že konečne môže dať malému Bedirhanovi súrodenca, že v sebe nosí nový život, považuje za najväčšie požehnanie - a na Boranovo zdesenie sa tejto šance od osudu nemieni vzdať za žiadnu cenu! Aj keď to bude znamenať, že sa už nikdy viac nepostaví na nohy, aj keď by ju mal Boran opustiť a prestať milovať, čo mu aj s malou dušičkou povie – čo sa, pochopiteľne, nestane, pretože jeho láska k nej je rovnako veľká, úprimná a nezištná, ako tá jej k nemu!

Zákerný vodca vodcov pokračuje v špinavostiach proti rodu Gencovcom, a to riadnou podpásovkou – zavolá si totiž k sebe otca nežnej Ümmü (Serap Doğan), ktorý je rovnako zaslepeným, ba až fanatickým zástancom zvykov a tradícií ako on, a naplní mu hlavu samými nezmyslami! Vraj musí napraviť neodpustiteľnú Zinarovu (Muhammed Cangören) chybu, ktorý svojmu synovi Dilaverovi (Celil Nalçakan) povolil rozvod a súhlasil s jeho sobášom s inou ženou, pretože podľa ich zvykov žena, ktorá vojde do nejakého domu vo svadobnom, ho smie opustiť len v truhle, a nie ako rozvedená žena – a tak vodca nástojí na tom, aby otec s nič netušiacou Ümmü narobil poriadky! A ak sa mu to nepodarí... Vykonal nad ňou obvyklý rozsudok!

Hoci sa Sıla snaží byť silná pre svoje dieťatko a samu seba vedome stavia až na druhé miesto za jeho život... Vôbec to nie je jednoduché. Keď sa zúfalo pokúša prebrať k životu svoje nehybné nohy, ktoré akoby jej ani nepatrili, po tvári jej stekajú horúce slzy bezmocnosti. Slzy, ktoré si však nedovolí ukázať nikomu inému – ani keď úplne stratí cit v nohách, ani keď ju jej uplakaná mama Bedar (Zeynep Eronat) príde prosiť, aby sa zachránila a neobetovala svoje nohy pre toho drobčeka, čo nosí pod srdcom... Už sa rozhodla – a na svojom rozhodnutí trvá.

Po rozhovore s dcérou už Bedar vie, že Sılu nikto na svete nepresvedčí, aby sa rozhodla inak, no okrem jej neistej budúcnosti, pravdepodobne na vozíčku, ju nekonečne trápi ešte niečo, a to poriadne – spolu s Narin (Boncuk Yılmaz) sa totiž čoraz viac obávajú o duševné zdravie neboráka Celila (Menderes Samancılar)! Ten ani len netuší, čo sa im preháňa hlavou, pretože neustále myslí len na to, ako trestuhodne sadol na lep prefíkanému podvodníkovi, a tak sa správa tak, ako to cíti – nešťastne a zadumane. A nanešťastie sa to ešte zhorší, keď od toho sviniara dostane list, v ktorom mu oznamuje, aby ho viac nehľadal, pretože nemá najmenšiu šancu niekedy nájsť jeho, jeho rodinu či svoje peniaze!

Kým všetci ostatní sa snažia pravdu o ľudoprázdnej škole pred Sılou zo všetkých síl tajiť, Narin jej čo-to nechtiac vyzradí – a keď sa zbadá, že povedala, čo nemala... Je už prineskoro, a tak musí s pravdou von! A stane sa to, čoho sa všetci, vrátane Borana, najviac obávali – Sıla sa s vzniknutou situáciou odmieta len tak zmieriť a trvá na tom, aby ju vzali do školy, nech sa na vlastné oči presvedčí, čo sa deje a pokúsila sa spolu s manželom pozhovárať sa o všetkom s rodičmi detí. Nanešťastie však všetci ostatní vodcovia pod hrozbou prísnych trestov zakázali dedinčanom na stretnutie s nimi vôbec zájsť...

Krehká Ayşe (Sinem Yaruk) sa na rozdiel od svojho milého zbytočne nikam neponáhľa, no on už začal s intenzívnymi prípravami nielen oficiálnych pytačiek a zásnub, ale i organizovaním svadby. O to boľavejšie ho zasiahne, keď sa od kráľovsky pobaveného Gabriela (Tayanç Ayaydın), ktorého príde požiadať o vyrobenie krásneho prsteňa pre svoju lásku, dozvie, že milej Ayşe poriadne naletel, keďže tá si ako šťastný deň pre dátum ich sobáša vybral 29. február – a najbližší bude až o štyri roky!

Hoci je Ümmü veľmi nešťastná, že svojím konaním rozhnevala svojho otca a v jeho očiach ho zahanbila, a aj keď jej to trhá srdce... Nemieni ustúpiť a urobiť tým seba, Dilavera a Ceren (Duygu Eriçok) nešťastnými. Malou útechou jej je aspoň to, že svokor Zinar jej prisľúbil, že tak, ako bola ona jeho rodine vždy veľkou oporou, i on tu bude vždy pre ňu, nech sa stane čokoľvek. A ako povie, tak aj urobí – zavolá si teda Ümmüinho otca, aby mu prehovoril do duše. Presvedčiť ho o svojej pravde s mu síce nepodarí, no svoju nevestu veľmi dojme, keď jej tvrdohlavému otcovi povie, že ak sa jej skutočne zriekne, tak on ju bude považovať za svoju dcéru, a tak sa o ňu i starať a chrániť ju – a že nikomu nedovolí nad ňou vyrieknuť rozsudok a ani ho vykonať. A hrdý Zinar urobí ešte niečo... Zájde za vodcom vodcov a riadne od pľúc mu povie, čo si o ňom myslí – a čoho sa má od neho obávať, ak okamžite neprestane s tými špinavosťami.

Nešťastný Boran zase hľadá útechu u svojich rodičov Kevser (Fatoş Tez) a Firuza (Namık Kemal Yiğittürk), s ktorými si k sebe znovu začínajú nachádzať cestu, a tak sa im zdôverí s problémami, ktorým teraz s manželkou čelia – že môžu len dúfať v zázrak, pretože jeho milovaná Sıla zrejme ostane na vozíku, lebo sa odmieta nechať operovať, aby neohrozila život dieťatka, ktoré čaká. Ibaže, aj keď v to už temer nik neveril... Ten malý zázrak sa skutočne stane - Sıla začne hýbať prstami na nohách!

Bedar akoby podvedome vycítila, že Celilovi hrozí veľké nebezpečenstvo, požiada o pomoc pri jeho nájdení svata Firuza a ten okamžite vyšle do ulíc svojich mužov, aby Mardin obrátili hoc aj hore nohami, len aby ho našli. A dobre urobí, Celila totiž jeho zúfalstvo priviedlo na tú najhoršiu možné cestu – plánuje skoncovať so svojím biednym životom! Ešteže ho na každom kroku sleduje malý Emir (Mehmet Dağ), ktorý tiež cíti, že otec už dlhší čas nie je úplne v poriadku - a ktorý mu doslova v poslednej chvíli zabráni vpáliť si guľku do hlavy...

A stane sa ďalší malý zázrak – keď Sıla začne rozprávať Boranovi o svojom zvláštnom sne, v ktorom ju už veľký Bedirhan nabádal, aby sa s ním šla prejsť a presviedčal ju, že to dokáže, len sa musí snažiť a po ktorom sa jej začal do nôh vracať cit a po prvý raz pohla prstami, ani si to neuvedomí a... Zrazu sa na Boranovu obrovskú radosť konečne postaví z vozíka! A hoci sa na nohách udrží len krátko, je to neklamný znak toho, že sa jej telo aj napriek nepriaznivým prognózam začína uzdravovať.

Pomstychtivý a slabošský vodca vodcov sa rozhodne uštedriť rodu Gencovcov ďalší zbabelý úder. Keď sa na celý Mardin znesie noc, jeho fanatickí stúpenci sa na jeho príkaz chystajú podpáliť školu nesúcu Sılino meno! A tak keď k škole dorazia Gabriel s Feride (Duygu Keser), ktorá si tam zabudla zásnubný prsteň, z lavičky pred školou vyšľahnú prvé plamene!

Sledujte v stredu, 20. júla, o 6.20 a vo štvrtok, 21. júla, o 6.20!