Sila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 151. a 152. epizóda

15. 07 2016 07:05 | Alexandra Stahlová
Sila: 151. a 152. epizóda
Sila: 151. a 152. epizóda Foto: DOMA

Lekári sú si istí, že Sıla bude opäť chodiť len vtedy, ak podstúpi operáciu - a že operovať ju môžu, len ak jej vezmú dieťa, ktoré nosí pod srdcom!

Boran (Mehmet Akif Alakurt) je už len tieňom muža, ktorým kedysi býval. Celý jeho život, všetky sny, všetka jeho sila a všetka nádej... Sa pobrali do horúcich pekiel v deň, keď vyšinutá Esme (Gökçe Yanardağ) nenávistne namierila zbraň na Sılinu (Cansu Dere) hruď a stlačila kohútik! No od toho dňa sa nielen on cíti ako cudzinec vo vlastnej koži, strach a bolesť sa usídlili i v srdciach jeho najbližších, ktorí sa rovnako zúfalo, ako neúspešne snažia nepodľahnúť nadobro panike a veriť v zázrak – že sa vážne zranená Sıla, ktorá od toho osudného dňa leží v nemocnici na prístrojoch, jedného dňa preberie a bude zdravá a silná, ako predtým!

Kým Ayşe (Sinem Yaruk) a Narin (Boncuk Yılmaz) sa po celý čas snažia Bedirhanovi aspoň čiastočne nahradiť mamičku, Boran každú voľnú chvíľočku trávi pri lôžku milovanej manželky v nádeji, že už-už otvorí oči a jeho najhoršia nočná mora sa konečne skončí. Lenže práve dnes to, žiaľ, vyzerá tak, že už i tak dosť zlá situácia sa ešte zhorší! Lekári totiž Boranovi oznámia, že Sılu musia čo najskôr operovať, inak ochrnie – no ak im ako jej manžel dá súhlas operovať, zároveň tým rozhodne o niečom, čo by mu nikdy nemusela odpustiť. Sıla je totiž tehotná! A operácia je možná len vtedy, ak jej tehotenstvo umelo prerušia...

Toto rozhodnutie je, žiaľ, príliš závažné a príliš ťažké na to, aby ho Boran dokázal urobiť sám, hoci nik iný z neho toto nezávideniahodné jarmo sňať nemôže a nikomu inému to ani neprináleží. Vlastne... Jediný človek, ktorý by to predsa len mohol urobiť, je sama Sıla, ktorá je však stále v kóme... A tak sa Boran o azda najväčšej dileme svojho života rozhodne poradiť s jej mamou Bedar (Zeynep Eronat), ktorej okrem Gabriela (Tayanç Ayaydın) ako jedinej povie pravdu.

Bedar je poriadne prekvapená, keď sa od jednej zo susied dozvie, že jej manžel Celil (Menderes Samancılar) je vraj jedným zo spolumajiteľov mardinskej fabriky. Aj vodcu Zinara (Muhammed Cangören) dnes čaká obrovské prekvapenie – navštívi ho totiž vodca vodcov, aby mu vyčistil žalúdok za to, že dopustil porušenie tradícií, keď svojmu synovi Dilaverovi (Celil Nalçakan) dovolil rozvod s Ümmü (Serap Doğan) a dal mu i súhlas na sobáš s Ceren (Duygu Eriçok). Nástojí na to, aby s nimi Zinar narobil poriadky – no tentoraz narazí na nečakane silný odpor. Zinar sa mu totiž vzoprie, odmietne sa v čomkoľvek podriaďovať nezmyselným tradíciám a arogantného vodcu rázne vypoklonkuje zo svojho domu so slovami, že Boran mal vo všetkom pravdu! Nanešťastie však toto rozhodnutie bude mať vážne následky pre celý rod, pretože urazený vodca krátko nato zvolá radu rodu (samozrejme bez Zinara), kde sa rozhodne o exemplárnom treste pre pokrokovo zmýšľajúcich Gencovcov! Nuž a v ňom zohráva hlavnú úlohu škola, nesúca Sılino meno...

Aj keď to vôbec nebolo jednoduché, Boran sa napokon rozhodol... Pre záchranu Sılinho života je ochotný obetovať život nenarodeného dieťatka – v nádeji, že mu to Sıla jedného dňa azda odpustí. Feride (Duygu Keser) s Narin síce nevedia o všetkom, čo sa v jeho vnútri odohráva, no vzhľadom na jeho zúfalstvo sa zlé správy radšej rozhodnú povedať Gabrielovi, a nie Boranovi – že vodca vodcov nechal v kraji rozhlásiť, že Sılina škola je prekliata, a preto všetkým deti vstup do nej zakázal! No Boran sa napokon dozvie pravdu, keď začuje kúsok rozhovoru medzi Gabrielom a Feride. Inú pravdu - o Sılinom tehotenstve - sa zase náhodou dozvie Narin, ktorá začuje, ako o tom nešťastná Bedar vraví maličkej Yaren.

Ďalším neklamným dôkazom toho, že vodca vodcov je len úbohý zbabelec a slaboch, skrývajúci sa za všemocné zvyky a tradície, je to, že keď sa ho Zinar otvorene spýta na reči, čo sa šíria o jeho zákaze týkajúcom sa školskej dochádzky mardinských detí... Vodca to poprie ako bohapustý výmysel. A nielen to, navyše si dovolí okato klamať, že o predsa s nikým žiadne spory či konflikty nemá, a teda ani dôvod niečo podobné po kraji roztrubovať!

Akoby nejako podvedome vycítila, čo všetko je v stávke, sa Sıla konečne preberie z kómy práve vo chvíli, keď je pri nej jej mama Bedar. Dilaver, ktorý je v tej chvíli tiež v nemocnici spolu s Ceren a Feride, okamžite zavolá Boranovi a oznámi mu dobrú správu – a ten sa, pochopiteľne, okamžite ponáhľa za milovanou ženou. Krátko nato sa Sıla od svojho ošetrujúceho lekára dozvie prvú zlú správu, že minimálne istý čas bude musieť používať invalidný vozík. O svojom tehotenstve a nutnosti ukončiť ho, aby mohla opäť chodiť, však zatiaľ stále nevie...

Celil, ktorý už konečne pochopil, ako príšerne sa nechal napáliť, sa zúfalo pokúša nájsť nejakú stopu po svojom takzvanom kamarátovi, no zatiaľ sa mu veľmi nedarí. Znáša to o to horšie, že si v Mardine už všetky vrabce na streche čvirikajú o tom, že je hrdým spolumajiteľom fabriky. Bedar to nedá a do fabriky zájde, aby sa dozvedela pravdu – a ja sa ju dozvie, alebo skôr istú jej časť. Podľa tamojších robotníkov sa jej manžel z prežitého trápenia zrejme pomiatol a len si myslí, je spoločníkom vo fabrike, v čom ho oni zo súcitu nechávajú...!

Všetka bolesť a trápenie sú razom, aj keď len na chvíľočku, zabudnuté, keď Sıla konečne smie znovu vziať do náručia milovaného synčeka, ktorého jej do nemocnice prinesú svokrovci Kevser (Fatoş Tez) a Firuz (Namık Kemal Yiğittürk). No o to tvrdšie ju napokon zasiahne ešte boľavejšia pravda, ktorú jej pár dní nato s malou dušičkou oznámi Boran pri rieke – že opäť chodiť bude len vtedy, ak podstúpi operáciu, no že operovať ju lekári môžu, len ak jej vezmú dieťa, ktoré nosí pod srdcom!

Sledujte v pondelok, 18. júla, o 6.20 a v utorok, 19. júla, o 6.20!