Sila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 143. a 144. epizóda

05. 07 2016 07:00 | Alexandra Stahlová
Sila: 143. a 144. epizóda
Sila: 143. a 144. epizóda Foto: DOMA

Obrovským strachom, ale i beznádejou a hnevom poháňaná mama Kevser si znova dosť kruto podá Sılu...

Sıla (Cansu Dere) je hlboko otrasená Kevseriným (Fatoş Tez) nečakaným nepriateľstvom, ktoré ju zasiahlo absolútne nepripravenú. Koniec koncov, myslela si, že tie nešťastné časy vzájomnej otvorenej antipatie a zraňujúcich súkromných vojen sú už dávno minulosťou... Poriadne zmätený, aj keď z iného dôvodu, je i Dilaver (Celil Nalçakan), ktorý si nechtiac vypočuje časť rozhovoru medzi Firuzom (Namık Kemal Yiğittürk) a Zinarom (Muhammed Cangören) – o veľkých peniazoch, o ktorých jeho strýko Boranovi (Mehmet Akif Alakurt) z nejakého dôvodu klamal, že ich dal svojmu bratovi...

Borana i Berzana (Sermiyan Midyat) veľmi znepokojí rovnaká zlá správa – že rada rodu, ktorá tvrdohlavo odmieta upustiť od rozsudku smrti nad Zelihou (Esra Akhisarlı), už jej popravou niekoho poverila a že onen zabijak je už na ceste do Mardinu! Berzan správne usúdi, že v Boranových rukách je jeho milovaná v bezpečí – a Boran sa doslova z noci do rána rozhodne Zelihu a jej synčeka pre istotu a pokoj v duši premiestniť na iné miesto, ktoré okrem jeho najvernejších mužov nik nepozná.

Keď sa o niečo neskôr Boran vyberie navštíviť Zinara, aby sa aj od neho pokúsil niečo prezvedieť o cele tej záležitosti s Muratovým nebohým otcom a záhadnými fotografiami akejsi rodiny, ktoré mladík našiel v jeho pozostalosti, nič prevratné sa od strýka nedozvie. Stane sa však niečo, čo sa neskôr môže významne odraziť na osudoch všetkých Gencovcov! Za Zinarom totiž príde najvyššie postavený zo všetkých vodcov Berzanovho rodu, aby mu oznámil rozhodnutie ich rady rodu – buď im Zelihu vydajú, aby mohli vykonať rozsudok, alebo... Bude vojna! Zinar sa preto veľmi prezieravo rozhodne vodcovi zaklamať – vraj Zelihu neskrývajú a nevedia, kde sa môže ukrývať...

Keďže Kevser začína hrýzť svedomie, že sa na nevestu tak neodpustiteľne oborila a zahrnula ju vyhrážkami, rozhodne sa so Sılou porozprávať a aspoň čiastočne, v obligátnych inotajoch a náznakoch staršej generácie, jej vysvetliť prečo sa správa tak, ako sa správa – a prečo očakáva to isté aj od nej. No zranená a poriadne podráždená Sıla ju vôbec nemá chuť počúvať, preto jej len hnevlivo odvrkne, že sa nemusí báť, pretože Boranovi nič nepovedala a ani sa nechystá, no nie azda pre jej vyhrážky, ale preto, aby sa netrápil. Pretože keby vedel, akí v skutočnosti sú tí, ktorých považuje za nevinných a čistých... Zlomilo by mu to srdce!

Po rozhovore s Gabrielom (Tayanç Ayaydın), ktorý má dar vždy klásť tie správne otázky, sa Boran rozhodne kontaktovať políciu a zistiť si viac podrobností o celej tej mnohými tajomstvami opradenej záležitosti s oným osudným požiarom, pri ktorom vraj zahynulo sedem ľudí. Je totiž naozaj čudné, že hoci ten dom vtedy zhorel do tla aj so všetkými jeho obyvateľmi a ich majetkom, nejako záhadne sa k Muratovmu otcovi dostala jedna ich fotografia – a medzi zvyškami mŕtvych tiel sa akýmsi zázrakom nenašlo telíčko dieťatka...!

Bedar (Zeynep Eronat) je čoraz nešťastnejšia z Celilových (Menderes Samancılar) klamstiev, ktoré pripisuje jeho možnému opätovnému záujmu o ženu, ktorú si pred rokmi chcel vziať, no na prianie svojej mamy sa napokon rozhodol inak. Tá žena totiž nedávno ovdovela a vrátila sa bývať späť do Mardinu. No nepochybne by sa trápila oveľa viac, ak by poznala pravdu, ktorú jej občas naozaj až trestuhodne naivný manžel zatiaľ ešte ani len sám netuší – že naletel podvodníkovi a pripravil rodinu o veľké peniaze!

Nežná Feride (Duygu Keser) je nesmierne šťastná, že jej nastávajúceho už konečne akceptoval nielen malý Emir (Mehmet Dağ), ktorý len veľmi ťažko niesol ich zasnúbenie, pretože bol a stále je do Feride až po uši zaľúbený, ale že jej rodina už Gabriela celým srdcom prijala za svojho – jej malý braček ho s hrdosťou volá bratom a mama synom. A dokonca mu i darovala vzácny vreckový nožík svojho nebohého manžela, ktorý sa v ich rodine vždy dedí z otca na syna.

Hoci si Boran už párkrát všimol, ako chladne a tvrdo jeho mama vždy kvôli nejakej lapálii zahriakne jeho krásnu manželku, žiaľ, nepátra po dôvodoch. Je totiž úplne pohltený a doslova posadnutý túžbou vypátrať pravdu o minulosti, ktorá je zjavne nejakým spôsobom spojená i s minulosťou jeho rodiny. A tak kým on sa opätovne pokúsi niečo zmysluplné vymámiť zo svojho otca, jeho obrovským strachom, ale i beznádejou a hnevom poháňaná mama Kevser si znova dosť kruto podá Sılu...

Našťastie je už len otázkou času, kedy sa krehká Ayşe (Sinem Yaruk) konečne dočká svojho vysnívaného šťastného konca – mama jej bývalého priateľa si totiž konečne uvedomila neprávosť, ktorej sa na nej dopustila, sebeckosť a márnosť svojho nezmyselného nástojenia na tom, aby si jej syn našiel inú nevestu, a zmenila svoje pôvodné rozhodnutie. Preto si syna nechá zavolať, aby mu dala svoje požehnanie oženiť sa s tou, ktorú tak veľmi ľúbi a ktorú jedinú chce za nevestu... Ayşe.

Berzan je veľmi nešťastný, pretože si každým dňom viac a viac uvedomuje prázdnotu a osamelosť, ktoré sa udomácnili v jeho srdci ako neželaný podnájomník, ktorého sa nie a nie zbaviť... A jeho smútok a trápenie sa ešte o čosi prehĺbia, keď si spomenie na svoje detstvo. na časy, keď by jeho otec, veľký vodca Samim, dal bez váhania úplne všetko na svete za to, aby ho jeho manželka ľúbila. Pretože žiadne postavenie, majetok, moc, strach či obdiv neznamenajú vôbec nič, ak nikdy nezískate ženu, ktorú nadovšetko milujete... A tak Zelihe napíše list, v ktorom ju požiada, aby mu dovolila zachrániť ju, aj ich synčeka! Netuší, žiaľ, že žena, ktorá preňho tak veľa znamená, medzičasom zmizla z bezpečného úkrytu rodu Gencovcov a že Boran z toho podozrieva práve jeho! Alebo skôr podozrieval – do chvíle, keď jeden z jeho mužov našiel v dome Zelihin list na rozlúčku, v ktorom jemu a Sıle oznamuje, že odchádza z vlastnej vôle, aby si nerobili starosti. No to sa ľahšie povie, ako urobí – takto úplne sama, bez ochrany, je totiž Zeliha bezbranným terčom (nielen) pre zabijaka, ktorý ju má v mene tradícií zniesť zo sveta!

Úbohá Bedar už vôbec nepochybuje o tom, že ju jej darebný manžel podvádza so svojou niekdajšou láskou. Táto domnelá zrada jej veľké láskavé srdce pochopiteľne trhá na kúsky... A tak si demonštratívne zloží náušničky, ktoré jej daroval v deň, keď mali svadbu – a ktoré jej opäť daroval po tom, čo sa vyliečila z rakoviny... Poriadne rozhodený je ale i Berzan, keď mu najvernejší z jeho mužov oznámi, že ich Boran zjavne prekabátil a Zelihu premiestnil niekam inam, a tak neváha ani minútu a vyberie sa za ním dožadovať sa svojich práv! Nuž a medzičasom sa v jeho dome náhodou stretnú Murat a dávny kamarát jeho nebohého otca, ktorý len nedávno vyzradil Berzanovi celú strašnú pravdu o Firuzovom a Zinarovom hriechu - a ktorý ju teraz povie i Muratovi! No spravodlivý hnev mladíka, ktorého rod Gencovcov pripravil o všetko, žiaľ, nie je jedinou hrozbou, ktorej budú Boran a Sıla musieť čeliť. Ďalšou je otvorená vojna, ktorú nahnevaný Berzan Boranovi vyhlásil, nuž a tou najväčšou... Vyšinutá Esme (Gökçe Yanardağ), ktorá v prestrojení práve dorazila do Mardinu!

Sledujte v stredu, 6. júla, o 6.15 a vo štvrtok, 7. júla, o 6.15!