Sila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 141. a 142. epizóda

01. 07 2016 07:05 | Alexandra Stahlová
Sila: 141. a 142. epizóda
Sila: 141. a 142. epizóda Foto: DOMA

Boran vykričí Berzanovi, že vôbec nie sú rovnakí, pretože na rozdiel od neho jeho rod nemá na rukách žiadnu krv! Pravda je však, žiaľ iná...

Keď Murat otvorí kufrík, čo práve našiel ukrytý v skrini v otcovej nemocničnej izbe, so zdesením hľadí na obrovské množstvo peňazí – neveští to totiž nič dobré! On a jeho adoptívni rodičia totiž síce nikdy nepatrili k najchudobnejším v kraji, ale ani k najbohatším. Nuž a toľko peňazí pokope nikdy ani jeden z nich nikdy nevidel – a ani nečakal, že niekedy uvidí. Tak či onak statočnou a poctivou dlhoročnou prácou ich iste nik z nich nezarobil... No zatiaľ sa nemá koho opýtať, pretože otec leží vo vážnom stave na jednotke intenzívnej starostlivosti a mama sa úpenlivo modlí za jeho život! Je iste len otázkou času, kedy si dá dve a dve dohromady a pochopí, kto a prečo jeho rodine tie peniaze poslal...

Po tom, čo zistil, sa Boran (Mehmet Akif Alakurt) rozhodne priprieť svojho otca Firuza (Namık Kemal Yiğittürk) a dozvedieť sa pravdu. Bývalý vodca mu síce porozpráva jednu tragickú historku z čias svojej mladosti, no súdiac podľa jeho previnilého výrazu a zvláštne chladnej tváre Kevser (Fatoş Tez), ktorá si nepovšimnutá vypočuje časť ich rozhovoru, nie všetko v nej je pravdivé! Teda, minimálna tá časť o skutočnom vinníkovi celej tragédie určite... Nanešťastie však Boran, ktorý v každom vždy hľadá predovšetkým to dobré, otcov z väčšej časti vymyslený príbeh zhltne aj s navijakom...

Krehké, znovu nájdené šťastie Ceren (Duygu Eriçok) a Dilavera (Celil Nalçakan) neostane dlho nepovšimnuté. Počas ich spoločnej večere v jednom z najvychytenejších mardinských podnikov ich totiž nepríjemne zaskočí príchod hosťa, ktorého by tu rozhodne nečakali a ani sa mu dvakrát netešia - Berzana (Sermiyan Midyat)! Preto zrejme neprekvapí, že sa okamžite zodvihnú a podnik náhlivo opustia.

Bedar (Zeynep Eronat) je maximálne znepokojená naozaj čudným Celilovým (Menderes Samancılar) správaním. Hoci sa už totiž predtým zhodli, že peniaze, ktoré im zať požičal v zlých časoch, mu do poslednej líry vrátia, teraz Celil zrazu špekuluje, chce ich vraj do niečoho investovať, aby sa zhodnotili! Je jej to síce čudné, no zatiaľ netuší žiadnu zradu, pretože ešte nevie, že v tejto veci jej mužovi dáva rozumy veľmi prefíkaný a nebezpečný vlk v koži baránka! Aj Berzanov život sa bez jeho pričinenia stále viac a viac komplikuje... Nielenže rada rodu rázne odmietne jeho prianie vzdať sa vodcovstva rodu, ale navyše trvá na tom, aby bol vykonaný rozsudok nad ženou, ktorá našla útočisko v dome Gencovcov – nad Zelihou (Esra Akhisarlı)! A tak pošle zopár svojich najspoľahlivejších mužov, aby dňom i nocou dbali na Zelihino bezpečie...

Drobučká Ayşe (Sinem Yaruk) sa začne pomaly roztápať, keď od svojho bývalého milého dostane krásny darček – kvetináč s africkými fialkami a lístočkom plným sladkých vyznaní... Vzduch však vonia láskou aj pre Gabriela (Tayanç Ayaydın) a Feride (Duygu Keser), ktorí sú si každým dňom bližší a bližší. Nuž a láska, hoci v úplne inom kontexte a ponímaní, čaká aj na Narin (Boncuk Yılmaz). Práve dnes sa totiž po prvý raz zoznámi so svojimi novými zverencami – ako nová učiteľka na Boranovej a Sılinej (Cansu Dere) škole!

Dilaver zájde za Boranom, aby sa vážne porozprávali o pár veciach. V prvom rade o tom, že je krajne znepokojený kvôli Berzanovej prítomnosti v Mardine, pretože skrátka cíti, že to znamená problémy. A tiež, aby bratrancovi oznámil svoje rozhodnutie odísť z rodiska kvôli láske – pretože teraz, keď si k sebe s Ceren konečne opäť našli cestu, už ju nechce za žiadnu cenu stratiť. Nuž a napokon kvôli starostiam, ktoré si robí o svojho otca Zinara (Muhammed Cangören), pretože ho napriek všetkému nechce nechať samého, bez ochrany a podpory. Možno tak trochu paradoxne približne v rovnakom čase, no na inom mieste, sa zase Ceren zdôverí Sıle, že hoci si to ešte donedávna vôbec nedokázala predstaviť, dnes sa jej predstava, že v Mardine zapustí korene a bude s Dilaverom jednoducho šťastná pozdáva stále viac a viac.

Bystrému Şivanovi (Vural Tantekin) neujdú pochybné indivíduá, ktoré sa zrazu potulujú okolo domu Gencovcov, a tak si ich dá poriadne preveriť. Keď zistí, že ide o Berzanových mužov, okamžite informuje Borana a ten dá preventívne zosilniť ochranu domu, pretože nik nemôže vedieť, čo Berzan chystá tentoraz! V neistote tápa aj Bedar, ktorá je už tak či tak dosť nesvoja pre návrat niekdajšej Celilovej lásky do Mardinu, ale ešte viac ju zneisťuje poznanie, že jej Celil klame, hoci zatiaľ ani len netuší, prečo... No keby poznala pravdu, bola by bezpochyby ešte nešťastnejšia – Celil totiž svojmu pochybnému známemu z krčmy odovzdal obrovské množstvo peňazí v slepej viere, že tým od neho odkupuje akúsi fabriku – ibaže naivne ako dieťa naletel šikovnému podvodníkovi!

Po rozhovore s Muratom si Berzan nechal preveriť celé zázemie jeho otca i minulosť, ktorá bola tak úzko spätá s vodcom Firuzom. Po smrti úbohého muža ho ako správny vodca rodu nechá pochovať a postará sa o jeho rodinu, no pátrať po príčinách jeho niekdajšieho odchodu od Gencovcov neprestane. Práve naopak, poverí svojich mužov, aby o tých časoch zistili všetko, čo sa len dá. No jeho najväčším problémom aj naďalej ostáva strach o Zelihu, pretože jeho rod chce jej smrť stoj, čo stoj. On sám je však pripravený pre jej záchranu hoc aj zomrieť, ak to bude potrebné! Keď sa Boran dozvie o všetkých jeho aktivitách, opäť si to nesprávne vysvetlí a príde sa mu vyhrážať – a nanešťastie mu nedá ani len šancu čokoľvek vysvetliť.

Nuž a o niečo neskôr na seba obaja nezmieriteľní muži narazia opäť, tentoraz v nemocnici, kam Boran a Sıla privedú Zelihu aj so synčekom, ktorého trápi bruško. A Boran urobí niečo, na čo o niečo neskôr aj pri najväčšej snahe nebude môcť prestať myslieť – vykričí Berzanovi, že vôbec nie sú rovnakí, pretože na rozdiel od neho jeho rod nemá na rukách žiadnu krv! Pravda je však, žiaľ iná – za brutálny masaker Muratovej skutočnej rodiny totiž, aj keď ho nenariadili a prišli až po ňom, nesú zodpovednosť Firuz a Zinar!

Nuž a túto desivú pravdu už medzičasom pozná aj Berzan, ktorý sa rozhodne oplatiť Sıle jej nedávnu láskavosť a povedať jej pravdu o Firuzovom strašnom hriechu... Ktovie, ako by to napokon dopadlo, keby sa Sıla nepokúsila dozvedieť sa pravdu od svojej svokry. No po výsostne nepriateľskej, ba až nenávistnej odpovedi, aby sa nikdy ani len slovíčkom neopovážila o tejto záležitosti hovoriť so svojím manželom, inak príde o domov, šťastie i dieťa, už o pravdivosti toho, čo jej Berzan prezradil, vôbec nepochybuje!

Sledujte v pondelok, 4. júla, o 6.15 a v utorok, 5. júla, o 6.15!