Sila cover

DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 133. a 134. epizóda

21. 06 2016 07:40 | Alexandra Stahlová
Sila: 133. a 134. epizóda
Sila: 133. a 134. epizóda Foto: DOMA

Gabriel nikdy nebol šťastnejší, ako keď si z úst Feride vypočuje sladké „Áno“ a konečne smie vziať jej malú dlaň do svojej!

Vražedná guľka, ktorú nenávisťou planúca Esme (Gökçe Yanardağ) vypálila na Sılu (Cansu Dere), žiaľ, bezpečne zasiahne cieľ – no iný, ako všetci čakali – pred Sılu sa totiž obetavo vrhne Zeynep (İpek Tanrıyar)! Nemá najmenšiu šancu, guľka ju trafí priamo do srdca, a tak sotva za pár sekúnd zomrie šokovanej a zúfalo plačúcej Sıle v náručí... Jej pohrebu sa za rodinu Gencovcov zúčastnia len Boran (Mehmet Akif Alakurt) a Gabriel (Tayanç Ayaydın), pretože zničenú Sılu kvária obrovské výčitky svedomia. Koniec koncov, keby sa v ten deň so Zeynep nestretla, mohla mladá lekárka ešte žiť – a to všetko len preto, lebo im chcela s Boranom pomôcť opäť si nájsť k sebe cestu... Dôkazom, že aj v tej najnešťastnejšie a najbeznádejnejšie pôsobiacej situácii možno nájsť i niečo dobré je fakt, že nech už sa predtým medzi Boranom a Gabrielom stalo čokoľvek, dnes už je to zabudnuté – dnes sú opäť bratmi, ktorí sú si, a aj vždy a za každých okolností budú, oporou...

Keď krátko nato Gabriel vyzdvihne Feride (Duygu Keser) zo školy, aby sa bezpečne dostala domov, prepadnú ich jej bojovne naladení strýkovia. Dvaja z nich schmatnú Gabriela, aby nemohol nič podniknúť a tretí, ten najradikálnejší a najagresívnejší, začne úbohé dievča mlátiť hlava-nehlava! Zvyčajne dokonale vyrovnaného a rezervovaného Gabriela to tak vykoľají, že sa mužom vytrhne, vytiahne spoza pása zbraň, ktorú mu predtým na ochranu dal Boran a namieri ju na agresora, aby ho zastavil. Zbytočnému krviprelievaniu napokon zabráni jeho prekvapivé rozhodnutie, ako docieliť, aby bola aj ovca celá, aj vlk sýty – prisľúbi Feridiným strýkom, že sa s ňou ožení!

Aj keď sa obaja veľmi ľúbia, ešte nikdy sa o tom nerozprávali, ešte nikdy sa navzájom nevyznali zo svojich citov, a tak sú obaja dosť zmätení z toho, že sa majú zrazu stať manželmi, že je to také... Definitívne. Gabriel sa nie veľmi presvedčivo snaží Borana presvedčiť o tom, že nešlo o rozhodnutie srdca, ale o záchranu Feridinho života, a že teda ich manželstvo bude len formálne, na papieri. No a Feride sa presne toho bojí, preto sa celá nesvoja zverí s týmito obavami Narin (Boncuk Yılmaz) a Bedar (Zeynep Eronat), ktoré však už dlhšie poznajú pravdu. Patria k ženám, ktoré vždy vidia a cítia lásku, keď im skríži cestu...

Od Sılinej návštevy už Berzan (Sermiyan Midyat) nie je tým mužom, ktorým kedysi býval. Čoraz častejšie a intenzívnejšie ho premáhajú myšlienky na to, čo mu v živote najviac chýba, po čom vždy túžil, no zatiaľ márne... Na rodinu. A tak sa rozhodne pre naozaj vážny krok – oženiť sa so svojou súčasnou priateľkou a založiť si s ňou rodinu! Veľmi významný krok, v zúfalej snahe dostať sa k vytúženému cieľu, sa rozhodne urobiť aj bývalý priateľ krehkej Ayşe (Sinem Yaruk). Nielenže stále nesmelo bojuje o jej priazeň, ale svojej mame navyše telefonicky oznámi, že nielenže sa domov nevráti, ale ak neprijme jeho lásku za nevestu... Už viac nebude jej synom!

V snahe ochrániť Feride i seba pred zbytočnou bolesťou jej Gabriel povie ten istý džentlmenský nezmysel – že budú manželmi len na papieri, a nie naozaj. Hoci si jej zarazenosť a neprehliadnuteľnú neistotu nesprávne vysvetlí ako jej úľavu, pravda je iná – keď ju totiž odprevadí do školy a ona po krátkom zaváhaní začne stúpať hore schodmi do budovy... Jej krásne oči sa ako horské jazierka začnú plniť slzami! Nešťastný je však aj malý Emir (Mehmet Dağ), pre ktorého je správa o sobáši jeho prvej lásky menším koncom sveta...

Sılu a Borana príjemne prekvapí nečakaná, no o to milšia návšteva – z Mardinu totiž za nimi prídu Ümmü (Serap Doğan) a Dilaver (Celil Nalçakan). Chcú im totiž ako prvým oznámiť svoje rozhodnutie rozviesť sa – Dilaver totiž konečne pochopil to, čo Ümmü už dávno... A síce, že Sıla a Boran mali vo svojom boji s tradíciami, neberúcimi žiadne ohľady na nikoho, pravdu – a že každý má mať nielen šancu, ale i právo byť šťastný!

Keď sa Gabriel so svojimi úmyslami oženiť sa s Feride zverí svojej sestre a porozpráva jej celý jej príbeh, prekvapia ho jej slová, že sa jej jeho nastávajúca už od ich prvého stretnutia páči, že podľa nej k nemu niečo cíti a že si nielen zaslúži byť šťastný, ale pevne verí, že jedného dňa aj bude! Narin sa zase snaží povzbudiť nešťastnú Feride a vliať jej nádej, že všetko napokon dobre dopadne a že Gabriel jej formálne manželstvo iste navrhol len preto, lebo si myslel, že ona to tak chce. Keďže sa jej to veľmi nedarí, požiada o pomoc Borana – a on jej sľúbi, že sa s najlepším priateľom porozpráva a zistí pravdu.

Rozzúrená mama Ayşinho milého príde do istanbulského domu Gencovcov narobiť poriadky s ženou, ktorú za žiadnu cenu nechce za nevestu. Všetkých poriadne prekvapí, keď sa drobnej Ayşe ako lev zastane jej brat Şivan (Vural Tantekin) a soptiacej žene povie, čo si o tom jej nezmyselnom nástojení a bojkotovaní lásky jej syna myslí, zakáže jej urážať jeho sestričku a ubližovať jej – a rázne ju vykáže na ulicu!

Po rozhovore s Boranom si Gabriel konečne prizná to, čo už bolo všetkým ostatným tak či tak jasné ako facka – že mu na Feride naozaj záleží a že by bol veľmi rád, ak by ich manželstvo bolo skutočné, a nie formálne. A tak sa rozhodne za ňou ihneď zájsť a povedať jej popravde všetko, čo cíti. Doma ju však nenájde, vraj už odišla do školy... V skutočnosti ju ale kroky zaviedli do prístavu, aby sa na sviežom morskom vzduchu aspoň pokúsila ako-tak si utriediť svoje myšlienky a city... A potom urobí veľkú hlúposť, keď sa ubytuje v hoteli, nikomu zo svojich priateľov nedá vedieť, kde je, a zavolá strýkovi, aby mu povedala, že žiadna svadba nebude! Ten, pochopiteľne poriadne namosúrený, okamžite informuje Borana a on zase Gabriela. No keď za ňou zájde k Sönmezovcom zistiť, čo sa deje, nájde len poriadne znepokojených Narin, Bedar a Celila (Menderes Samancılar), ktorí na Feride márne čakajú a robia si o ňu veľké starosti.

Na stretnutí s Berzanom sa Boran dozvie niečo, čo ani len netušil a čo ho naozaj veľmi prekvapí – že o vydanie Zelihy (Esra Akhisarlı) ho nežiadal preto, aby ju pripravil o život, ako kážu tradície... Ale preto, lebo ju nadovšetko ľúbi. Už si však uvedomil, že u nej nemá ani najmenšiu šancu. Pretože ak by áno, obrátil by kvôli nej celý svet naruby! No ešte viac ho prekvapia ďalšie Berzanove slová – že odchádza niekam veľmi ďaleko, kde sa bude snažiť začať nový život. No na druhý deň, keď už má všetky veci zbalené a s priateľkou mieri na letisko, sa jeho rozhodnosť zrazu vážne otrasie v základoch – oznámia mu totiž, že Zeliha porodila, má krásneho a zdravého synčeka. On má synčeka...

Keď za Sılou príde kvôli istým neodkladným pracovným záležitostiam Ceren (Duygu Eriçok), prekvapí ju, keď tam natrafí na Ümmü. Obe sa chvíľočku necítia celkom vo svojej koži, no keď sa Sıla ospravedlní kvôli telefonátu a ony osamejú, Ümmü využije príležitosť a povie Ceren, ako sa veci medzi ňou a Dilaverom majú a vždy mali, aby sa vedela zariadiť.

Gabriel si spomenie, ako mu Feride rozprávala o krásnom mieste, kam vždy chcela ísť, no jej otec zomrel skôr, ako ju tam mohol vziať. Napadne mu, že sa možno pred svetom ukrýva priamo tam. Našťastie má pravdu, a tak má konečne šancu povedať jej to, čo vždy chcel, no neodvážil sa a spýtať sa jej, bez dohôd a formalít, či sa zaňho vydá. Bezpochyby nikdy nebol šťastnejší, ako keď si z jej úst vypočuje sladké „Áno“ a konečne smie vziať jej malú dlaň do svojej! Večerné pytačky u Feridiných strýkov sú tak v podstate už len veľmi peknou a príjemnou formalitou.

Nanešťastie však to pekné a radostné v živote zvyčajne veľmi rýchlo strieda niečo strašné a boľavé – a tentoraz to naplno pocítia Boran a Sıla. Po návrate domov ich totiž späť na zem prirýchlo vráti šokujúci telefonát z Mardinu – strýko Zinar (Muhammed Cangören) im zavolá, že na jeho brata Firuza (Namık Kemal Yiğittürk) ktosi strieľal!

Sledujte v stredu, 22. júna, o 6.35 a vo štvrtok, 23. júna, o 6.35!