DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 109. a 110. epizóda

18. 05 2016 07:35 | Alexandra Stahlová
Sila: 109. a 110. epizóda
Sila: 109. a 110. epizóda Foto: DOMA

Keď malý Emir nájde mamu bezvládne ležať na zemi, spomenie si na to, ako mu rozprávala o strate svojej mamičky – a zrazu všetko pochopí...

Kým nešťastná Sıla (Cansu Dere) vo svojom vnútri zvádza boľavý boj s vlastnou hrdosťou, ktorá jej velí nedať pred Boranom (Mehmet Akif Alakurt) najavo, ako veľmi trpí, a s ponižujúcou žiarlivosťou na Zeynep (İpek Tanrıyar), ktorej nepatričný záujem o jej milovaného manžela je čoraz neprehliadnuteľnejší. Vlastne... Zdá sa, že jediný, kto si ešte nevšimol, čo je vo veci, je sám Boran... A tak robí svojej terapeutke a niekdajšej kamarátke sprievod na prechádzke po uliciach Mardinu a pomáha jej nájsť jej rodný dom.

Dilan (Zeynep Anıl Tatdıran) po rozchode s Oğuzom (Arda Çelebi) ešte stále trucuje vo svojej izbe a drží celú svoju rodinu v obrovskom napätí – ak, ako to vedia len tínedžeri v puberte... Cíti sa najnepochopenejšia, najnedocenejšia, najprehliadanejšia v celok dome, má pocit, že jej nikto nerozumie a nik nechápe jej utrpenie – že je vlastne každému úplne ukradnutá. Akoby vôbec necítila všetku tú lásku okolo seba a akoby každé slovo, ktorým sa jej snaží do duše prehovoriť láskavá Narin (Boncuk Yılmaz), vôbec nepočula.

Keď s Boran dozvie, že mardinský dom Sönmezovcov je na predaj, veľmi ho to znepokojí, a tak okamžite zavolá Celilovi (Menderes Samancılar), aby zistil, či s Bedar (Zeynep Eronat) náhodou nemajú nejaké problémy, či im nemôže pomôcť. Hrdý Celil mu síce úmysel dom predať potvrdí, no nič bližšie mu nepovie. Iba ho požiada, aby Sıle vôbec nič nevravel, vraj keď dôjde na lámanie chleba, povie jej to sám...

Keď Dilaver (Celil Nalçakan) zistí, že ktosi sleduje Sılu, rozhodne sa ju a jej prenasledovateľa sledovať a zistiť, z ktorej strany asi vietor fúka. A okamžite o tom tiež informuje svojho otca Zinara (Muhammed Cangören) – pre prípad, že by Sılu azda sledoval niekto z rodu na jeho príkaz, ako ochranka.

Boran si konečne spomenie na Emreho (Kartal Balaban) a všetky dôvody, prečo ho tak bytostne neznášal. Vlastne... Na jediný dôvod, prečo ho nemohol ani len vystáť – na jeho nepatričnú lásku k Sıle! Preto hneď zavolá Zeynep, aby sa s ňou dohodol na ukončení terapie, keďže už si pamätá úplne všetko, aj to, čo nechcel. Ibaže Zeynep... Tá má na celú záležitosť iný názor, rozhodne nechce sedenia s ním ukončiť – no zrejme nie z profesionálneho hľadiska.

Sılu veľmi raní, keď jej Boran zavolá a povie jej, že nepríde domov dnes večer, ako pôvodne plánoval, ale ešte jednu noc ostane v Mardine, pretože musí ešte čosi vybaviť. No ešte viac, a to ju temer úplne zrazí na kolená, keď Boran zle zloží telefón a ona v slúchadle začuje, ako sa baví so Zeynep, ktorá sa spontánne rozhodne taktiež si predĺžiť pobyt v Mardine a vrátiť sa do Istanbulu spolu s ním... Natoľko ju to vykoľají, že si svoju narastajúcu neistotu a frustráciu vybije na niekom, kto si to vôbec, ale vôbec nezaslúži. Na Narin. Temer okamžite si však uvedomí, ako prestrelila, a tak sa Narin ospravedlní – a vzápätí sa jej usedavo plačúc schúli do náručia a povie jej o Zeynep a strašnej žiarlivosti, ktorá ju kvôli nej zožiera...

Keď si Zinar preverí Dilaverove informácie a preverí i ďalšie zdroje, zistí, že vodca vodcov našiel niekoho, kto plánuje namiesto rodu Gencovcov vykonať rozsudok smrti nad Sılou, a tak okamžite zavolá Boranovi, aby ho varoval – a krajne znepokojený Boran obratom pošle do ich istanbulského domu najlepšieho kamaráta Gabriela (Tayanç Ayaydın), aby situáciu preveril priamo na mieste a nenápadne sa postaral o bezpečie jeho najdrahších, no pritom im neprezradil, aké veľké nebezpečenstvo im hrozí!

Ani po Boranovom návrate domov sa, žiaľ, vôbec nič nezmení – je zjavne stále rovnako slepý a hluchý k neprehliadnuteľnej bolesti a neistote svoje krásnej manželky, ktorá sa dostaví zakaždým, keď čo i len spomenie Zeynepino meno. Akoby mu vôbec nedochádzalo, čo sa deje – dokonca ani vtedy, keď sa v tejto veci doňho dosť uštipačne opustí jeho sestra, ktorá už je na Zeynep a všetko, čo s ňou nejako súvisí, tiež poriadne alergická. Akoby sa všetky jeho zmysly zredukovali na jeden jediný – ochrániť Sılu.

Hneď, ako sa Celilovi nečakane rýchlo, hladko a za veľké peniaze podarí predať ich rodinný dom, nasadne do lietadla do Istanbulu, aby peniaze vložil do banky, a potom svoju milovanú Bedar vo veľkom štýle pozval niekam von a kúpil jej niečo pekné na seba. Stretnutie v jednej z útulných kaviarní má na programe aj Dilaver, a síce so svojím otcom, ktorý kvôli vyhrotenej situácii v súvislosti so Sılou extra pricestoval do Istanbulu – a ktorý chce vedieť, čo mu Dilaver dosiaľ nepovedal. A tak mu jeho syn voľky-nevoľky povie o stretnutí s vodcom vodcov a o tom, čo bolo jeho dôvodom. Nuž a ďalšie Zinarove kroky potom zamieria rovno za jeho synovcom, kde mu veľmi rád pomôže ukončiť jeden dlhotrvajúci nezmyselný spor bez krvnej pomsty...

Zákerná Esme (Gökçe Yanardağ) využije to, že Sıla odíde z formy domov skôr, ne nápadne sa votrie do jej kancelárie, prehľadá jej stôl a... Nájde v ňom niečo, čo jej na tvári vyvolá zlý úsmev. Niečo, čo jej pomôže Sıle uštedriť ďalší, poriadne tvrdý úder!

Počas večere, na ktorú Bedar a Celil pozvali k sebe celú svoju rodinu, príde Bedar znova nevoľno, čím všetkých riadne znepokojí. Keď si Boran všimne utrápené pohľady, ktoré si Bedar a Celil vymenia, začne šípiť, že ten Celilov nápad predať dom nebol tak celkom dobrovoľný. A tak kým ženy pomáhajú Bedar spamätať sa, vezme si Celila bokom a priprie ho, aby mu povedal pravdu. Keď mu zúfalý Celil povie o Bedarinej rakovine, náročnej a vyčerpávajúcej liečbe a potvrdí mu, že dom predal preto, aby nikomu nemuseli povedať pravdu, veľmi ho to zasiahne...

Zeynep sa síce skvelo baví na romantickej večeri s Ömerom (Boğaçhan Yağ), ktorého napokon vzala na milosť, hoci ani veľmi nechcela, no keď zrazu vytiahne z vrecka malú červenú škatuľku s nádherným briliantovým prsteňom a spýta sa jej, či sa zaňho vydá... Poriadne ju to zaskočí. Zaskočená, a rozhodne nie príjemne, je i Sıla, keď jej Boran ukáže fotografie z ich mardinskej školy. Fotografie, na ktorých pózuje s usmievavou Zeynep... Nečudo, že celú noc nedokáže ani len oka zažmúriť!

Zdá sa, že bystrému a všímavému vodcovi Zinarovi neušlo to, čo si jeho syn zrejme sám ešte nebol pripravený pripustiť – že sa mu mladá advokátka Ceren (Duygu Eriçok) páči oveľa viac, ako by sa na ženatého muža patrilo. A tak mu prikáže čo najskôr si usporiadať jeho rodinný život – buď sa má čo najskôr vrátiť do Mardinu, alebo... Alebo svoju manželku Ümmü (Serap Doğan) aj s jej synmi presťahovať k sebe do Istanbulu!

Sılu zamrzí, keď počas telefonátu s manželom v pozadí začuje nemocničné hlásenie. Mylne si to totiž vysvetlí tak, že sa Boran poza jej chrbát opäť stretol so Zeynep a veľmi ju to raní. No tentoraz mu naozaj krivdí, Boran je totiž v nemocnici spolu s Celilom, aby sa informoval o postupe, doterajších výsledkoch a prognózach Bedarinej liečby a aby zaplatil jej ďalšie chemoterapie. Peniaze za predaj domu si má jeho svokor odložiť na horšie časy alebo na štúdiá svojich detí.

Keď sa malý Emir (Mehmet Dağ) vráti domov zo školy a nájde mamu bezvládnu a na smrť unavenú ležať na zemi v obývačke, príšerne ho to vystraší. A keď ho zmučená Bedar požiada o pohár vody, spomenie si na to, ako mu rozprávala o dni, keď navždy stratila svoju mamičku – a zrazu všetko pochopí... Na nič sa nepýta, nič nechce vedieť, len milovanú mamu úpenlivo prosí, aby nikam neodchádzala, aby ho neopúšťala, aby ho ešte nenechávala samého... Sám však ostane Ömer, ktorému Zeynep po krátkej úvahe povie, že nechce, aby ďalej čakal a trápil sa. Že to skrátka nedokáže – že sa zaňho nevydá!

Boranovým mužom sa napokon podarí zistiť identitu i miesto pobytu muža, ktorý má v úmysle popraviť jeho manželku, a tak neváha ani minútu a Osmana (Emin Yaşar) osobne navštívi, aby ho spoznal, porozprával sa s ním a dôrazne ho varoval, že ak on a jeho otec budú naďalej pokračovať v podlostiach a skrývať sa pritom za všemocné tradície... Budú mať čo dočinenia s ním!

Celil pripraví Bedar obrovské prekvapenie – celú obývačku ich nového domu naplní množstvom farebných balónov, len aby jej urobil radosť. Prekvapenie, no úplne iného charakteru – a rozhodne nie z kategórie tých príjemných -, pripraví svojej manželke aj Boran, keď k nim na návštevu privedie okrem očakávanej Dilan aj ďalšieho hosťa. Zeynep. Na Sılu je toho už zjavne priveľa, a tak sa sokyni na odchode naznačí, že podľa nej už je ,vzhľadom na okolnosti, načase Boranovu terapiu ukončiť. A keď Zeynep vystrčí rožky a povie, že o pokračovaní alebo ukončení terapie rozhodne ona, ako ošetrujúca lekárka, Sıla s mrazivým úsmevom na tvári nadhodí, že možno nastal čas spýtať sa druhého lekára...?

Sledujte vo štvrtok, 19. mája, o 6.35 a v piatok, 20. mája, o 6.35!

Komentáre (0)