DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 99. a 100. epizóda

04. 05 2016 07:45 | Alexandra Stahlová
Sila: 99. epizóda
Sila: 99. epizóda Foto: DOMA

Neborák Celil sa úplnou náhodou dozvie pravdu o manželkiných zdravotných problémoch – o tom, že má možno rakovinu!

Prebúdzanie do ďalšieho dňa, bez milovaného Borana (Mehmet Akif Alakurt), ktorý v nemocnici stále bojuje o život, je pre Sılu (Cansu Dere) obrovským utrpením. Aby vôbec dokázala nejako fungovať a úplne sa nezložila, predstavuje si manžela, akoby tu bol, akoby sa s ňou rozprával, utešoval ju, dodával jej silu a odvahu bojovať ďalej a nevzdávať sa, aj keď nad ňou zúfalstvo a žiaľ pomaly, ale isto začínajú víťaziť. Je to však len veľmi krátka a slabučká útecha – ako zatrepotanie holubích krídel vo vetre...

Aj keď sa Bedar (Zeynep Eronat) stále necíti práve najlepšie, snaží sa byť kvôli svojim blízkym silná a rozhodná. Kým sa však jej nevesta Narin (Boncuk Yılmaz), ktorú rázne dotlačila na kontrolu ku gynekológovi, aj keď ona by radšej chcela sedieť pri bratovi v nádeji, že sa azda prebudí, podrobuje prehliadke, počas ktorej sa konečne dozvie, či čaká dievčatko alebo chlapčeka... Bedarin svet sa začne rozpadávať na márne kúsky. Zatiaľ o tom nevie nik okrem nej, no výsledky jej vyšetrení, žiaľ, vôbec nedopadli dobre – lekári jej totiž na prsníku našli podozrivú hrčku, a tak sa bude musieť čo najskôr podrobiť biopsii, ktorá buď potvrdí alebo vyvráti rakovinu. A ak ju potvrdí, bude úbohá Bedar musieť čo najskôr začať s liečbou!

Strach o Borana a trápenie kvôli jeho neistému osudu dokážu to, čo nikto a nič predtým – vzťah Sıly a jej svokry Kevser (Fatoş Tez) sa konečne začne meniť na silný a láskyplný vzťah mamy a dcéry! Pred ďalšou návštevou nemocnice, aby bola milovanému Boranovi nablízku a odovzdala mu tiež pár odkazov od jeho utrápenej mamy, sa Sıla ešte zastaví na mieste, kam ju už veľmi dlho srdce ťahá - v škole, ktorú spolu postavili pre mardinské deti. Je veľmi hrdá a dojatá a rozhodne sa svoje rozhovory s deťmi, ktoré sú im obom veľmi vďačné, nahrať - aby ich mohla neskôr Boranovi pustiť a vliať mu tak do žíl novú energiu, aby zabojoval a konečne sa prebral.

Narin je veľmi šťastná, že jej bábätko bude dievčatko – tak, ako si s nebohým Azadom (Cemal Toktaş) vždy priali. Hrdá Sıla to spolu s ostatnými novinkami porozpráva Boranovi, a potom mu pustí nahrávku, ktorú preňho spravila v škole. Je taká pohrúžená do rozprávania a zúfalej nádeje, že sa Boran azda každú chvíľu prebudí, že si vôbec nevšimne ustarané tváre Gabriela (Tayanç Ayaydın) a jeho sestry, ktorí sa na nich pozerajú spoza skla...

Úplnou náhodou sa neborák Celil (Menderes Samancılar) od Bedarinho lekára dozvie pravdu o manželkiných zdravotných problémoch – lekár, ktorý sa mylne domnieval, že Celil už o všetkom vie, ho totiž osloví, aby mu povedal o vhodných termínoch na absolvovanie ďalších Bedariných testov! No tak, ako ona pred ním, tak sa i on rozhodne tajiť to, čo sa neplánovane dozvedel, pred ňou – aby ju zbytočne nerozrušil a aby sa viac netrápila. Keď bude chcieť, keď sa na to bude cítiť... Iste mu to povie sama. No napokon to predsa len nevydrží, strach o milovanú ženu a matku jeho detí je skrátka priveľký. Preto jej povie, že už o jej náleze vie...

Okrem vážneho stavu jeho najlepšieho priateľa Gabriela veľmi trápi ešte jedna vec, ktorá mu nedovolí spávať a drása jeho láskavé srdce, a síce neskrývaná antipatia jeho mladšej sestry k žene, ktorú má nadovšetko rád – ku Gizem (Sema Mumcu). Preto si s ňou o tejto záležitosti vážne pohovorí. Prekvapí ho, že sa jeho sestra tak neodpustiteľne správa len zo strachu, že keď sa ožení, odíde a ona ostane v ich veľkom dome už navždy úplne sama – a tak jej s dojatím prisľúbi, že ak sa jedného dňa skutočne ožení, neznamená to, že ju opustí, že ju skrátka nikdy nenechá samu!

Sıla dá na radu Boranových lekárov a zariadi príchod renomovaného istanbulského špecialistu, ktorý ma posúdiť stav jej manžela a spraviť presnejšiu prognózu. Krátko pred jeho príchodom do nemocnice sa však Boranov stav náhle zmení, práve keď je pri ňom jeho krásna manželka – jeho tep sa dramaticky zrýchli a jeho telo sa začne otriasať v kŕčoch! Ošetrujúcemu lekárovi sa ho, našťastie, podarí správnou medikáciou rýchlo stabilizovať, a tak nič nebráni špecialistovi, aby sa na pacienta konečne pozrel...

Keď istanbulský špecialista odporučí Sıle, aby Borana čo najskôr previezli z mardinskej nemocnice na istanbulskú kliniku, plnú odborníkov, Sıla neváha ani minútu a začne s prípravou. Celil sa rozhodne v podstate rovnako rýchlo, že spolu s Bedar budú dcéru do Istanbulu sprevádzať – vymyslia si nejakú uveriteľnú výhovorku, prečo tam idú, v skutočnosti je však pravým dôvodom Bedarino ochorenie a fakt, že v Istanbule sa aj jej iste dostane lepšej zdravotnej starostlivosti.

Aj bez Sıly, ktorá má teraz plnú hlavu úplne iných starostí, je Emre (Kartal Balaban) rozhodnutý urobiť pre záchranu holdingu Özdemir všetko. Preto sa tiež bez Sılinho vedomia stretne s Esme (Gökçe Yanardağ), aby sa s ňou aspoň pokúsil dohodnúť, no – našťastie či nanešťastie – nepochodí... Esme je totiž rozhodnutá, teraz aj v budúcnosti, komunikovať jedine so svojou príbuznou, s nikým iným! A to nielen preto, že ju proti nej sústavne hucká jej nový spoločník Dilaver (Celil Nalçakan)...

Keď sa o Boranovom prevoze do Istanbulu dozvedia Kevser a Firuz (Namık Kemal Yiğittürk), najradšej by sa okamžite tiež zbalili a šli spolu so synom, Sılou, malým Bedirhanom, Gabrielom, Gizem a svatovcami aj oni. Napokon však pochopia, že niekto musí ostať doma a dávať pozor na tehotnú Narin a malého Emira, a tak, aj keď s ťažkým srdcom, ustúpia.

Po príchode do Sılinho istanbulského domu, ktorý zdedila po svojej starej mame, sú Bedar a Celil v riadnom šoku – už len vstupná hala tohto impozantného rodinného sídla je totiž pomaly väčšia, ako interiér celého ich domu! A to ani nehovoríme o prekrásnom zariadení, ktoré im obom doslova vyrazí dych. Preto sa rozhodnú, že hneď, ako im to čas a povinnosti dovolia, dajú sa aj oni dvaja trochu „do poriadku“, aby dcére a jej postaveniu nerobili vo veľkomeste hanbu. Zatiaľ však musia myslieť na jediné – na skorú Bedarinu biopsiu. Teda, predsa len ešte na niečo – rozhodli sa totiž nikomu ďalšiemu z rodiny nič o Bedarinom náleze nepovedať, a tak si musia dávať veľký pozor, aby sa nejakou nešťastnou poznámkou neprezradili. A to vôbec nebude ľahké...

Zvlčilému vodcovi, ktorý má toho naozaj riadne veľa na rováši, sa stále darí unikať pred spravodlivosťou a hnevom rodiny Gencovcov, ktorej toho tak veľa vzal. Zdá sa, že tento odporný muž sa vôbec nikoho a ničoho nebojí - a navyše je zjavne stále presvedčený o tom, že zo všetkého vyjde úplne beztrestne. Nielenže si myslí, že sa mu podarí vybabrať so zabijakom, ktorému stále dlží peniaze, ale zrejme sa nevzdáva ani myšlienky na definitívny tvrdý úder proti Boranovi!

Aj keď sa to snaží nedávať príliš okato najavo, Gabrielom viditeľne otrasie nečakaná novinka, že Gizem dostala mimoriadne láskavú ponuku na nové zamestnanie – v Nemecku... Hoci by ju najradšej pevne zovrel do náručia a už nikdy viac nikam nepustil, neodváži sa jej ani len povedať, ako veľa preňho znamená a že by bol ten najšťastnejší muž na svete, keby sa nerozhodla pre kariéru, ale preňho!

Esme sa rozhodne prekročiť svoj tieň a zájsť do nemocnice za Sılou, popriať Boranovi skoré uzdravenie a ponúknuť Sıle to, čo chcela pôvodne – svoju pomoc a pokojne aj celú firmu! Vraj vždy stačilo len jediné – prísť za ňou a požiadať ju o ňu! No Sıla opäť zareaguje odmietavo a Esme vypoklonkuje rovnako nepriateľsky, ako pred časom zo svojej kancelárie! A vzápätí podráždene zavolá Emremu, aby si s ním dohodla stretnutie... Stretnutie, na ktoré Emre do smrti nezabudne – stretnutie, na ktorom mu dá jasne najavo, že sústavne prekračuje hranicu medzi prácou a súkromím, čo ona nechce a už viac ani nemieni tolerovať. A tak jej dotknutý Emre sľúbi, že z jej života odíde a už ho viac neuvidí!

Vďaka anonymnému tipu, ktorý dal polícii nájomný vrah, ktorého problémový mardinský vodca plánoval nielen obtiahnuť o sľúbené peniaze, ale i pripraviť o život, sa strážcom zákona podarí to, čo sa Zinarovi (Muhammed Cangören) a jeho mužom aj napriek veľkej snahe dodnes nepodarilo – bez väčších ťažkostí vodcu nájsť a zatknúť!

Sıla neprestáva dúfať, že jej milovaný manžel sa napokon z hlbokej kómy konečne preberie, a tak každú voľnú chvíľočku trávi pri ňom a rozpráva sa s ním, akoby ju počul a už-už sa jej chystal odpovedať. S hlavou sklonenou na jeho širokej hrudi a načúvajúc pravidelnému zvuku tlkotu jeho srdca si však, žiaľ, vôbec nevšimne, keď Boran zrazu nasucho preglgne, sotva počuteľne si vzdychne, zľahka pootvorí oči a... Znovu ich unavene zavrie!

Sledujte vo štvrtok, 5. mája, o 6.45 a v piatok, 6. mája, o 6.40!

Komentáre (0)