DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 97. a 98. epizóda

02. 05 2016 07:40 | Alexandra Stahlová
Sila: 97. epizóda
Sila: 97. epizóda Foto: DOMA

Zrútenú Sılu tak rozhnevá dvojtvárnosť podlého vodcu, že vytiahne Şivanovi spoza pásu zbraň a chladnokrvne ju namieri na pokrytcovu hlavu!

Po ohlušujúcom výstrele, ktorý sa Sıle (Cansu Dere) ozval v telefóne namiesto Boranovho (Mehmet Akif Alakurt) dôverne známeho hlasu, a ďalších dvoch, ktoré sa ozvali ešte predtým, než sa ich spojenie prerušilo, je Sıla absolútne hysterická. V záchvate dusivej panike nepríčetne vrieska manželovo meno do hluchého telefónu, pretože sa, a nie bezdôvodne, obáva najhoršieho. Nepodarí sa ju upokojiť ani Gabrielovi (Tayanç Ayaydın), ani nikomu z rodiny, ktorá ešte stále celkom nevie, čo sa deje...

Kým Gabriel s Firuzom (Namık Kemal Yiğittürk) a so Şivanom (Vural Tantekin) a ďalšími chlapmi organizujú rozsiahlu pátraciu akciu, aj keď ani nevedia, kde vlastne začať, Sıla ako v tranze neustále zúfalo opakuje, viac s nádejou, ako s istotou, že sa Boranovi iste nič nestalo a že jeho najväčšie šťastie, synček Bedirhan, je teraz iste s ním...?

Aspoň nejakú úľavu, hoci len malú, všetky nešťastné ženy rodu Gencovcov pocítia, keď zavolá Boranova ustarostená pestúnka Emıne a povie im, že Boran aj so synčekom boli u nej na návšteve a že kým chlapča u je stále u nej, Boran sa nevrátil z lekárne, kam mu šiel po mlieko, a tak si robí starosti. Sıla preto okamžite nasadne s Gabrielom do auta a ponáhľa sa po syna, nádejajúc sa, že pritom skôr či neskôr natrafia aj na Boranovu stopu.

V druhom aute ich sprevádzajú Şivan a ďalší dvaja muži – a práve Şivan sa ako prvý dozvie, čo sa ich milovanému pánovi a priateľovi stalo. Keď sa trochu spamätá zo šoku a hrdo prehltne slzy, ktoré mu mimovoľne zaliali tvár, okamžite informuje Gabriela. Ten sa síce najprv pokúsi odviezť Sılu domov, no napokon ju zavezie pred nemocnicu, kde už niet čas na zbytočné ohľady a vykrúcačky, a tak jej povie pravdu. A potom už obom neostáva nič iné, len čakať a veriť v zázrak – Boran je totiž stále ešte na operačnej sále a jeho stav je veľmi vážny!

Správa o Boranovom postrelení a jeho nie práve optimistických vyhliadkach na prežitie sa rozšíri Mardinom rýchlejšie, ako lesný požiar. Dostane sa pochopiteľne i do uší muža, ktorý ho postreliť nechal – zákerného vodcu, ktorý chcel vlastnoručne vykonať rozsudok nad Sılou a ktorého Zinar (Muhammed Cangören) pre iné podlosti nechal vylúčiť z rodu. Keďže vôbec nemá chrbtovú kosť, dostaví sa do nemocnice zapriať Boranovi skoré uzdravenie.

Zrútenú Sılu, ktorá veľmi dobre vie, aký špinavec tento muž je a čo všetko má na rováši, táto dvojtvárnosť a neuveriteľná drzosť tak rozhnevá, že vytiahne Şivanovi spoza pásu zbraň, chladnokrvne ju namieri na pokrytcovu hlavu a vykričí mu všetko, čo si o ňom myslí! Otvorene ho obviní zo streľby na Borana a nenávistne ho nazve chodiacou smrťou! Prisahá, že za to zaplatí, že za všetko zaplatí! A nepochybne by naozaj stlačila spúšť a ukončila jeho biedny život, pretože všetci navôkol akoby zo šoku razom primrzli k zemi, nedokážu sa ani hýbať – nebyť Celilovej (Menderes Samancılar) duchaprítomnosti, ktorý jej ponúkne, že ak naozaj chce, zabije toho zradcu on sám, len aby si nešpinila ruky jeho krvou a mal sa kto postarať o jej synčeka! A tak ju vlastne láskou a obetavosťou primäje skloniť zbraň... Keď zbabelý vodca využije príležitosť na hanebný útek, niekto ho ale predsa sleduje – spravodlivo rozhnevaný Zinar, ktorý prisahá, že ak zistí, že má tento ľudský odpad skutočne na svedomí aj Borana, bude nemilosrdný!

Polícia v celej záležitosti veľmi rýchlo koná. Expresne rýchlo vypočuje všetkých zainteresovaných a veľmi rýchlo si urobí správny záver, a tak ešte predtým, než Borana prevezú z operačnej sály na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde pár dní zotrvá v umelom spánku, než sa ho pokúsia prebudiť, navštívia dom zbabelého vodcu a odvedú ho na výsluch! Nanešťastie však tento slizký had dosť presvedčivo polícii servíruje pravdu a výmysly, takže vyzerá byť čistejší ako sneh..- Navyše polícia preveruje aj iného potenciálneho podozrivého – krátko po príchode z Istanbulu predvedie na výsluch aj Dilavera (Celil Nalçakan), ktorý pre svoju výbušnosť a miernu podráždenosť pôsobí ako ideálny podozrivý...

Zinar je stále ešte poriadne otrasený tým, čo sa stalo jeho synovcovi, že ak by v tejto chvíli dostal do rúk strelca alebo toho, kto ho najal, vlastnoručne by mu dolámal ruky aj nohy! Prisahá preto Firuzovi, že ktokoľvek si dovolil strieľať na Borana, ktokoľvek má v tom prsty, zistí to a privedie mu ho! A hrdo dodá, že túto povinnosť na seba neberie ako vodca rodu, ale ako Boranov strýko!

Po výsluchu na policajnej stanici je Dilaver doslova besný od hnevu! Ktovie, ako by sa asi cítil, keby vedel, že jeho nová manželka Ümmü (Serap Doğan) je teraz v nemocnici, aby bola v ťažkých chvíľach oporou svojej novej kamarátke Sıle, ktorá – hoci je na smrť vyčerpaná - sa aj s maličkým Bedirhanom nedokáže ani len na krok vzdialiť od miesta, kde vážne zranený Boran bojuje o život!

Spolu s Ümmü sa Sıle snažia vliať potrebnú silu aj jej rodičia Bedar (Zeynep Eronat) a Celil – a Celil urobí ešte oveľa, oveľa viac! Zájde totiž do domu znepriateleného vodcu, ktorého považuje za vinníka dcérinho nešťastia, a úplnou náhodou sa pritom dozvie, že to práve on najal zabijaka, ktorý tak vážne zranil Borana! Okamžite zavolá Gabrielovi a od neho sa o vrahovi – ale aj to, kde ho majú hľadať – dozvedia aj Zinar s Dilaverom, ktorí sa rozhodnú ihneď konať!

Narin (Boncuk Yılmaz) sa ocitne medzi dvoma mlynskými kameňmi... Hoci ju na smrť vystraší, keď sa jej príšerne vyčerpaná Bedar bezvládne zvezie k nohám, pretože na chvíľočku stratí vedomie, musí jej sľúbiť, že kým ju lekár vyšetruje, ona Sıle nič nepovie, pretože ďalšiu tvrdú ranu osudu by v takomto vypätom stave zrejme neustála. Aj keď je to naozaj veľmi ťažké, musí byť Narin veľmi, veľmi silná – pre svojho brata, švagrinú, svokru... No nesmie pritom zabúdať, že sa sama musí šetriť, čaká predsa bábätko...

Zinar s Dilaverom a svojimi mužmi, ale aj Gabriel s Boranovými mužmi prehľadávajú mardinskú autobusovú stanicu a legitimujú všetkých mužov, ktorí by mohli byť potenciálnymi podozrivými z pokusu o vraždu Borana. Hoci sú dôkladní a rýchli, hľadanému mužovi, ktorý si ich všimol, sa podarí nepozorovane sa vytratiť z jedného autobusov. Dilaver si síce všimne akéhosi chlapíka ponáhľať sa na poslednú chvíľu do už odchádzajúceho autobusu a po krátkom prenasledovaní ho legitimovať, no nanešťastie to nie je ten, koho hľadajú – tomu sa, žiaľ, podarilo ujsť...

Lekári majú pre Sılu dobrú aj zlú správu... Tou dobrou je, že Boran už nedostáva ťažké lieky, ktoré ho držali v umelom spánku, takže už môžu len čakať, kedy sa preberie. Nuž a to je zároveň aj tá zlá správa – ani jeden z lekárov si totiž netrúfa odhadnúť, či sa Boran preberie ešte dnes, zajtra, o mesiac alebo... Nikdy. Vyrovnať sa s takouto desivou prognózou je jednoducho nad Sıline sily, už sa ledva drží na nohách. A tak nečudo, že keď za ňou, Bedirhanom a Narin prídu do nemocnice Celil s Gabrielom, nešťastná sa vrhne do bezpečia otcovho náručia a jej strhanú a utrápenú tvár zalejú horúce slzy zúfalstva...

Kevser (Fatoş Tez) a Firuz si začínajú uvedomovať, že pomaly, ale isto sa ich životné cesty chýlia ku koncu – o to ťažšie nesú neistý osud ich milovaného syna, ktorý by sa teraz mal tešiť zo života s manželkou a synčekom a čo i len pomyslenie na smrť by mu malo byť na míle vzdialené. Ak by to bolo čo i len trochu možné, hneď by s ním menili, pretože oni sú už, na rozdiel od neho, so smrťou vyrovnaní - a sú na ňu aj pripravení. Spoločnosť v ťažkých chvíľach im robí aj Boranova bývalá pestúnka Emıne, ktorá skrátka nemohla inak, ako prísť.

Pre Borana však množstvo sĺz prelieva i jeho sestra Narin, ktorá drží stráž pri jeho lôžku, kým si Sıla trošku oddýchne, ale aj milá Ayşe (Sinem Yaruk), ktorá sa úpenlivo modlí za jeho skoré uzdravenie a šťastie, ktoré si on, jeho žena a syn zaslúžia. Nečudo, že keď opäť nastane čas, aby sa Sıla opäť vrátila do nemocnice, aby bola milovanému manželovi nablízku, svoj najväčší poklad, malého Bedirhana, zverí práve Ayşe.

Celil sa rozhodne všetko, čo sa dozvedel o atentáte na svojho zaťa informovať políciu. Dosť ho zaskočí a znepokojí zistenie, že hoci sa komisár, ktorý si ho vypočuje, rozhodne okamžite konať, plánuje vyhlásiť pátranie len po najatom zabijakovi, ktorému je možno pokus o Boranovu vraždu dokázať, a nie po vodcovi, ktorý si ho najal! Tomu je už však v pätách nielen poriadne rozhnevaný Zinar, rozhodnutý osobne sa mu pomstiť za streľbu na svojho synovca, ale i samotný zabijak, ktorý odmieta opustiť Mardin, kým mu nezaplatí!

Zlomená Sıla číta Boranovi, ktorý je stále v hlbokom bezvedomí, krásny zamilovaný list, ktorý mu pred časom napísala a ktorý si ešte nestihol prečítať. S tvárou zaliatou slzami prisahá, že život bez neho nemá význam a že do konca života nechce nič iné, len s ním žiť a zostarnúť – a zúfalo ho prosí, aby ju nikdy neopustil, aby ju miloval a aby sa zobudil, aby sa k nej vrátil...

Sledujte v utorok, 3. mája, o 6.45 a v stredu, 4. mája, o 6.45!

Komentáre (0)