DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 91. a 92. epizóda

22. 04 2016 07:45 | Alexandra Stahlová
Sila: 91. epizóda
Sila: 91. epizóda Foto: DOMA

Rôzne názory na konanie Kevser znova postavia na opačné strany pomyselnej barikády Sılu a Borana...

Ümmü (Serap Doğan) veľmi dojme a poteší, keď jej Sıla (Cansu Dere) a Boran (Mehmet Akif Alakurt) ponúknu, že môže ostať u nich. No až keď krátko nato dorazí do domu Gencovcov vystrašená Narin (Boncuk Yılmaz), ktorej viditeľne odľahne, že si Ümmü nesiahla na život, hoci to zjavne mala v úmysle, pochopia, ako zle na tom Cihanova (Devrim Saltoğlu) vdova vlastne je a ako veľmi sa jej nechce do sobáša s Dilaverom (Celil Nalçakan). Nanešťastie však v dome Gencovcov stále žije niekto, kto si tradície, hocako kruté a nemilosrdné, ctí nadovšetko a kto si myslí, že by Ümmü mala bez reptania uposlúchnuť Zinarovo (Muhammed Cangören) rozhodnutie – Kevser (Fatoş Tez)...

Hrdého Celila (Menderes Samancılar) čaká veľké, a rozhodne vôbec nie príjemné prekvapenie – muži skorumpovaného vodcu, ktorý tak veľmi nenávidí Borana a Sılu, ho totiž privlečú do jeho sídla, aby sa s ním urazený Dilaver mohol porátať a prinútil ho stiahnuť žalobu proti nemu. Prekvapenie, hoci úplne iného druhu, dnes čaká aj Ayşe (Sinem Yaruk) – tú totiž veľmi poteší, keď ju príde pozrieť mladík, za ktorého sa kedysi chcela vydať a ktorého nikdy neprestala ľúbiť.

Nielen ženy v dome Gencovcov, ale i muži majú plnú hlavu starostí kvôli Ümmü – na rozdiel od Firuza (Namık Kemal Yiğittürk), ktorý ju síce ľutuje, no myslí si, že či chce alebo nie, bude sa musieť za svojho švagra napokon vydať, však Boran rozhodne nemá v pláne vešať svojmu niekdajšiemu strýkovi, dnes už len vodcovi, že jeho neveste poskytli azyl... Napokon sa ale rozhodne inak a pošle do Zinarovho domu svojho pobočníka Şivana (Vural Tantekin), aby mu odovzdal odkaz, že Ümmü je v poriadku a je teraz hosťom v jeho dome...

Keď sa čudne mĺkvy Celil vráti domov, všímavá Bedar (Zeynep Eronat) hneď vie, že sa niečo muselo stať – a keď jej manžel zahanbene povie, že sa pochytil s Dilaverom, premkne ju nepríjemný pocit, že bolesti a trápenia si podľa Alaha zjavne ešte neužili dosť. Podobne sa cíti aj nič netušiaci Dilaver, ktorého po návrate domov čakajú zlú správ, besniaci otec a jeho tvrdá pravačka! Veľmi ním otrasie Ümmüin útek, fakt, že sa ukrýva v Boranovom dome a šokujúca novinka, že vodca, ktorého považoval za svojho spojenca, ho v skutočnosti iba zneužil pre svoje ciele a že to práve on ho dal postreliť!

Rôzne názory na konanie Kevser, ktorá sa zo všetkých síl snaží presvedčiť Ümmü, aby sa vrátila domov a podvolila sa vôli vodcu, znova postavia na opačné strany pomyselnej barikády Sılu a Borana, ktorí až dodnes boli nerozlučne spojení ako dve strany jednej mince – spojení putom lásky a porozumenia. Opäť sa totiž len jeden druhého snažia prekričať, akoby ten hlasnejší mal patent na pravdu, no navzájom sa nepočúvajú... Rôzne názory na ten istý problém však vytvoria veľkú priepasť aj medzi matkou a dcérou – Narin privádza do šialenstva Kevserina zadubenosť a dvojtvárnosť, pretože na jednej strane tvrdohlavo nástojí na tom, že Ümmü sa musí vydať za Dilavera, pretože tak to chcú tradície, a strane druhej sa jej však zdá absurdné, keď Narin nadhodí, že presne podľa tých tradícií by sa ona mala vydať za... Malého Emira!

Vodcu Zinara poriadne rozzúri večerná návšteva v dome Gencovcov, kam sa vybral po Ümmü... No nepochodil. Pretože ani Boran, ani Firuz mu nemienia ustúpiť – podľa nich Ümmü nikomu nedajú, dokonca ani jemu. Z ich domu vraj odíde len vtedy, keď to bude sama chcieť! No Zinar sa tiež nechystá vzdať len tak bez boja, ich lojálnosť voči bratrancovej vdove úplne prekrúti – v jeho očiach totiž Ümmü neutiekla, ale oni ju protiprávne zadržiavajú vo svojom dome. No a tak, ako Ümmü pred Dilaverom ušla... Tak sa k nemu i vráti.

Keď sa zvečerí a chystajú sa ísť spať, Sıla sa veľmi snaží s Boranom ešte raz porozprávať, aby nezaspávali pohnevaní, no Boran zjave o žiaden rozhovor nestojí. Nielenže jej totiž vôbec neodpovedá, ale navyše aj zavrie oči, aby jej dal ešte dôraznejšie najavo, že je unavený a nebude sa s ňou baviť!

Kevser si skrátka nedá pokoj... Síce Ümmü povie, že u nich smie zostať tak dlho, ako len bude chcieť, no jedným dychom nezabudne dodať, že jej správanie je pre rod neprijateľné a že pre svojich synov a česť rodu musí urobiť správne rozhodnutie a že napokon aj tak bude, ako musí – že s Dilaverom a vodcom Zinarom strávi celý zvyšok svojho života!

Krátko nato Kevser víťazoslávne zvestuje svojmu manželovi Firuzovi, že Ümmü sa už rozhodla, že sa vracia domov a vydá sa za Dilavera, a tak ten, v dobrej viere, hneď aj zariadi, aby ju a jej synov odviezli k vodcovi Zinarovi. No keď Sıla zistí, čo sa deje, je si absolútne istá, že Ümmü odchádza len kvôli Kevser, a nie z vlastnej vôle, a tak bojuje ako levica, aby nešťastnú mladú ženu zachránila. A podarí sa jej to – na Boranovu otázku, či Ümmü skutočne chce od nich odísť totiž mladá vdova ustráchane a zahanbene prizná, že nie...

Ponížený a poriadne nazúrený Zinar však už má plán, ako Borana a jeho rodinu prinútiť, aby sa mu podvolili a aby im Ümmü bez zbytočného handrkovania vydali. Plán, ktorý svojou jednoduchosťou, ale zároveň aj krutosťou v okamihu nadchne aj Dilavera – plán oplatiť Gencovcom ich opovážlivosť rovnakou mincou. V duchu hesla oko za oko, zub za zub! Diabolský plán, ktorý kalkuluje s tým, že keď Zinarovi muži unesú niekoho, kto pre Gencovcov veľa znamená, napokon tú osobu pokorne a veľmi vďačne vymenia za Ümmü! Nuž a všetko, žiaľ, nasvedčuje tomu, že tým výnimočným niekým, kto si to za všetkých škaredo odskáče, bude buď Sıla... Alebo Narin!

Ani vcelku príjemný deň, strávený v spoločnosti najlepšieho priateľa Gabriela (Tayanç Ayaydın), nedokáže primäť Borana, aby zabudol na starosti a obavy, ktoré sa mu neustále preháňajú hlavou. Cíti totiž v kostiach, že sa už onedlho stane niečo naozaj zlé, že Zinar ešte v tejto záležitosti nepovedal posledné slovo. Podobného pocitu sa nevie zbaviť ani Firuz – a, žiaľ, veľmi skoro sa ukáže, že ich podvedomý strach bol oprávnený! Zinar im totiž zavolá a povie im, že tak ako oni hostia Ümmü, aj on už má teraz „hosťa“. A že len ak mu privedú Ümmü, dostanú späť Narin...

Keď sa o tom od zrútenej Sıly dozvedia Bedar, Celil a malý Emir, temer sa zbláznia od strachu. Najhoršia je tá neistota a bezmocnosť, nemôžu totiž vôbec nič robiť, kým Şivan a ďalší Boranovi muži nezistia, kde Zinar drží Narin a neoslobodia ju! A keďže Boran vie, že pri pokuse o sestrinu záchranu iste potečie krv a že sa môže zomlieť ešte všeličo iné, oveľa horšie, pripomenie Gabrielovi sľub, ktorý mu nedávno dal – sľub, že ak samu niečo stane, ak nebodaj zomrie, postará sa o jeho syna a vychová ho ako vlastného!

Celá tá nešťastná situácia však predsa len má niečo dobré, aj keď to možno na prvý pohľad tak nevyzerá. Sıla totiž konečne pochopí, že nie je neomylná, že Kevser konala tak, ako konala, len preto, lebo vie, ako to v tomto kraji chodí a obávala sa podobných následkov – napokon sa ospravedlní aj Boranovi, že ho nepočúvala, nesnažila sa ho pochopiť a tvrdohlavo verila, že len jej názor je ten jediný správny. Je veľmi, veľmi nešťastná a utešiť ju dokáže, teda ak vôbec niekto, jedine jej mama.

Ktovie, čo si asi Zinar pomyslel, keď pred sebou, vo svojom vlastnom dome, zrazu zbadal Borana, ktorý si prišiel po Narin, no bez Ümmü, ktorú mu stále odmieta vydať. Určite však nečakal to, čo sa stane - že mu Boran vloží do dlane svoju zbraň a povie mu, že napriek všetkému, čo urobil, je jeho strýkom a bratom jeho otca, a preto ho nezastrelí, no bez sestry neodíde a odvedie ju so sebou. Zabrániť mu v tom môže jediným spôsobom - že ho zastrelí práve touto zbraňou! Chvíľu to vyzerá tak, že to Zinar skutočne urobí, no našťastie krv predsa len nie je voda...

Sledujte v pondelok, 25. apríla, o 6.45 a v utorok, 26. apríla, o 6.50!

Komentáre (0)