DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 89. a 90. epizóda

20. 04 2016 07:45 | Alexandra Stahlová
Sila: 89. epizóda
Sila: 89. epizóda Foto: DOMA

Ümmü bolestne zasiahnu Zinarove slová, že keďže tradície kážu, aby sa vydala za Dilavera... Tak sa za Dilavera aj vydá!

Po tom, čo Zinar (Muhammed Cangören) vyhovel ostatným vodcom a rozhodol o okamžitom a definitívnom vylúčení Borana (Mehmet Akif Alakurt) a Firuza (Namık Kemal Yiğittürk) z rodu, čaká ho tá ťažšia časť tohto rozhodnutia – zájsť za svojím bratom, ktorý mu bol celé roky vzorom a ku ktorému vždy vzhliadal s úctou a rešpektom, a oznámiť mu to... Firuza síce bratovo rozhodnutie raní, no snaží sa to nedať priveľmi najavo. Naopak, chce brata varovať, aby sa rozhodoval tak, ako cíti, že je správne – a nie tak, ako od neho chcú iní. No Zinar to nesprávne pochopí....

Dilavera (Celil Nalçakan) veľmi potešia nečakané novinky – že jeho bratranec a strýko boli vylúčení z rodu -, no radosť mu mierne kalia nepríjemné správy z prokuratúry... Je totiž predvolaný na súd, pretože Celil (Menderes Samancılar) naňho podal sťažnosť! Pochopiteľne ho to neskutočne hnevá a uráža, pretože Celila tak či tak nikdy nemohol vystáť - a navyše, keď je teraz on sám synom vodcu, má pocit, že by mal byť nedotknuteľný! A tak Celila vyhľadá a začne si naňho arogantne dovoľovať, aby ho zastrašil – a vyhrážať sa mu, že ak okamžite svoju sťažnosť proti nemu nestiahne... Nikto ho už nezachráni!

Pre Borana nie je Zinarovo rozhodnutie o jeho vyhostení z rodu ani veľkým prekvapením, ani podstatné – len ho mrzí, že zasiahlo aj jeho otca. No, žiaľ, ešte nepozná Zinarovo najnovšie rozhodnutie, inak by nepochybne nebol taký pokojný a vyrovnaný... Zinar totiž opäť ustúpil nátlaku ostatných vodcov a trvá na vykonaní všetkých už raz vyrieknutých rozsudkov. Ako prvého toto kruté a nemilosrdné rozhodnutie zasiahne muža, ktorému sa Boran snažil pomôcť tesne predtým, ako ho zbavili vodcovstva... Má z rozhodnutia rodu popraviť svoju milovanú dcéru – len preto, lebo sa zaľúbila do z ich pohľadu nevhodného muža.

Nuž a hneď ďalšie Zinarovo rozhodnutie, opäť vynútené radou rodu, bolestne zasiahne Ümmü (Serap Doğan), ktorá síce v mnohých ohľadoch súhlasí so zachovávaním tradícií, no v kútiku duše verila, že ju jej svokor nebude nútiť pošpiniť svoje spomienky na nebohého Cihana (Devrim Saltoğlu) a ostať naveky verná jeho pamiatke. Zinar jej totiž oznámi, že tradície sa skrátka musia dodržiavať – a keďže tradície kážu, aby sa vydala za Dilavera... Tak sa za Dilavera aj vydá!

Bedar (Zeynep Eronat) a Narin (Boncuk Yılmaz) sú poriadne otrasené, keď im Celil povie o vylúčení Borana a Firuza z rodu a o tom, ako sa mu Dilaver, syn nového vodcu, hanebne vyhrážal. Zároveň na nich urobí veľký dojem, ale ich aj trochu znepokojí, Celilovo hrdé rozhodnutie nenechať sa za žiadnu cenu zastrašiť a nestiahnuť sťažnosť proti Dilaverovi, aj keby ho to malo stáť život!

Víťazný úsmev razom zmizne z Dilaverovej tváre a jas v očiach pohasne, keď mu otec oznámi, že ako rodina vodcu musia ísť v dodržiavaní tradícií ostatným príkladom, a tak sa v čo najkratšom čase musí oženiť s Ümmü! Celú noc nedokáže zažmúriť oka, podobne ako jeho nastávajúca, s ktorou sa však jeden druhému zatiaľ vyhýbajú...

A spánok sa celú noc vyhýba aj Boranovi, ktorého veľmi trápi nielen to, ako sa jeho strýko po tom, čo sa stal vodcom a dostal sa k moci, zrazu vyfarbil, ale predovšetkým to, že on sám teraz nemá žiadne právo, ani kompetencie proti tomu niečo podniknúť. Na Gabrielovo (Tayanç Ayaydın) zdesenie nedokáže len tak sedieť so založenými rukami, kým niekomu inému ide o život, a tak prikáže, aby dievčinu, ktorú chce rod popraviť, jej rodičia ihneď priviedli do jeho domu, aby ju mohol ochrániť!

Esme (Gökçe Yanardağ) sa rozplače od šťastia, keď si ju zavolá vodca Zinar a oznámi jej svoje rozhodnutie vo veci jej prosby, aby dieťaťu, ktoré nosí pod srdcom, dal Cihanovo meno, pretože tak si to jeho nebohý syn prial – povie jej totiž, že sa rozhodol jej prosbe vyhovieť a jej dieťa legálne uznať ako svoje ďalšie vnúča, so všetkým, čo k tomu patrí.

Keď Boran príde do Zinarovho domu – nie aby sa pozhováral s novým vodcom, ale so strýkom, ktorého si ešte nedávno tak veľmi vážil a mal ho rád -, ich stretnutie, žiaľ, nedopadne práve najlepšie. Nielen preto, že Zinar odmietne Boranovi vyhovieť a omilostiť dievčinu, ktorú chce rada rodu vidieť mŕtvu, ale tiež preto, že sa Boran dozvie, že ho strýko a bratranec vinia, že zákerne postrelil Dilavera – a Zinar zase, že si jeho syn najal nájomného vraha, ktorý mal zabiť Borana!

Hoci sa Ayşe (Sinem Yaruk) po celý čas snaží vyhýbať mladíkovi, ktorého kedysi tak veľmi milovala a ktorý ju tak strašne sklamal, napokon sa ich cesty v jednej z mardinských uličiek predsa len pretnú. Možno by aj rýchlo prešla popri ňom a predstierala, že ho vôbec nevidí, no zastaví sa, keď ju mladík osloví a povie jej, že vie niečo nové o Dilaverovom zranení...

Život úbohého muža, ktorému sa Boran zo všetkých síl snažil pomôcť zachrániť milovanú dcéru, ktorú rada rodu odsúdila na smrť, sa v jedinej sekunde zmení ne temné peklo – keď za ním príde jeden z arogantných mladíkov, ktorý sa nikdy na nič nepýtajú, len slepo vykonávajú rozkazy vodcov, nech už sú akokoľvek kruté, a zaželá mu úprimnú sústrasť. V tej chvíli totiž pochopí, že jeho dcéru, ktorú mu len krátko pred tým nemilosrdne vytrhli z náručia, už popravili...

Sıla (Cansu Dere) nie je slepá, a tak si hneď všimne, že je dnes Ayşe akási neobvykle roztržitá. Spočiatku to pripisuje faktu, že Ayşe po dlhom čase opäť stretla mladíka, ktorého kedysi tak veľmi ľúbila, no keď jej zjavne dosť vykoľajená dievčina povie, o čo v skutočnosti ide, rozhodne sa čo najskôr konať. Večer teda všetko povie Boranovi – že streľbu na Dilavera zorganizoval vodca, ktorý ho nadovšetko nenávidí, aby ho ešte viac pošpinil v očiach ostatných vodcov a aj meno muža, ktorý to na jeho príkaz urobil!

Pre Dilavera a Ümmü je veľmi ťažké vyrovnať sa so Zinarovým rozhodnutím, že sa majú spolu zosobášiť, a to čo najskôr. Hoci sa totiž majú veľmi radi, ich vzájomná náklonnosť nikdy neprekročila hranicu, ktorú im vymedzoval ich príbuzenský vzťah – a aj dnes sa vnímajú ako švagor a švagriná, a nie ako... Muž a žena. Navyše obaja nemôžu prestať na nebohého Cihana, majú pocit, akoby ho vstupom do manželstva zrádzali...

O niečo neskôr, keď sa Ümmü zúčastní svadby na pozvanie spriatelenej rodiny, sa nešťastný Dilaver pokúsi pozhovárať sa s otcom a nejako ho presvedčiť, aby si celú tú nezmyselnú záležitosť s vynúteným sobášom ešte raz premyslel, pre pamiatku jeho nebohého brata a pokoj jeho duše. No narazí na granit... Zinar trvá na svojom – že tradície treba dodržiavať, a preto svadba bude!

Boranom hlboko otrasie, keď sa dozvie, že dievčina, ktorej život sa snažil zachrániť, má smútok, pretože rozsudok, ktorý on sám svojho času zrušil, bol predsa len vykonaný. Veľmi sa hanbí a trápia ho výčitky svedomia, že jednoducho neurobil dosť pre jej záchranu, a tak zájde za jej otcom vyjadriť mu aspoň úprimnú sústrasť a sľúbiť mu, že tých, ktorí konali tak kruto a bezcitne jedného dňa isto-iste spravodlivosť predsa len dostihne a po zásluhe potrestá.

Na svadbe mladého páru, ktorého šťastiu istým spôsobom napomohli aj oni dve, sa Sıla a Ümmü, ktoré na rozdiel od svojich manželov jedna proti druhej vlastne nikdy nič nemali, trochu zblížia. Sılu veľmi trápi, ako nefér sa osud, ale i jej najbližší k Ümmü zachovali – najprv musela znášať Cihanovu tvrdosť a neúctu, potom pravdu o jeho nevere a napokon smrť, a teraz ju navyše chcú vydať proti jej vôli za jeho brata! Rada by jej nejako pomohla, no Boran ju rýchlo schladí, že to nie je možné – pretože Zinar už nie je jeho strýko, ale iba vodca rodu. A to ešte ani Sıla, ani Boran, a dokonca ani Dilaver netušia, že ten najtvrdší úder Ümmü ešte len čaká – keď ju pred odchodom do Istnabulu navštívi Esme a povie jej o Zinarovom rozhodnutí uznať dieťa, ktoré čaká, za Cihanovo a dať mu jeho meno. Až do tejto chvíle totiž Ümmü nevedela, že milenka jej nebohého manžela je vôbec tehotná!

Až na výsluchu na prokuratúre – vo veci ohrozovania Sıly a jej čerstvo narodeného synčeka v nemocnici – si Dilaver uvedomí, aká je situácia, v ktorej sa ocitol, vlastne vážna. Až doteraz si zjavne naivne myslel, že sa Celil zľakne jeho vyhrážok, nechá sa zastrašiť a stiahne svoju žalobu – no teraz musí čelí nielen jeho obvineniam, ale dokonca aj výpovediam svedkov, ktoré dávajú Celilovi za pravdu a jemu poriadne zavarili...

Ümmü je taká otrasená Esminou návštevou, že zájde za svokrom a priamo ho konfrontuje s tým, čo Esme sľúbil a jej zamlčal. Je taká nešťastná, že naňho zúfalo nalieha, aby – keď už ju v tomto ohľade tak strašne ponížil a potupil – zmenil aspoň svoje rozhodnutie o jej svadbe s Dilaverom. Alebo nech ju radšej rovno zabije! No Zinar odmietne a zlostne trvá na svojom. To však nie je jediná vec, ktorá dnes Zinarovi poriadne zdvihne adrenalín. Tou ďalšou je nečakaná návšteva Borana, ktorý pred neho za golier dovlečie muža, ktorý naozaj strieľal na Dilavera – a ten sa mu navyše prizná, že skutočne konal na príkaz iného vodcu!

Úbohá, úbohá Ümmü... Je tak veľmi nešťastná z osudu, pred ktorým nevidí žiadnu možnosť úteku, že je rozhodnutá radšej sa rovno zmárniť, ako zradiť pamiatku nebohého muža. Preto synčekov odvedie k svojej tete, doma sa naposledy pozhovára s manželom, teda s jeho fotografiou, vytiahne jeho zbraň a namieri si ju k hlave a... Napokon sa však našťastie rozhodne inak, takže keď Narin, právom sa obávajúca, že Ümmü v zúfalstve môže urobiť nejakú hlúposť, v chvate vbehne do jej domu a izby, nenájde ju tam. Ümmü totiž príde hľadať útočisko a pomocnú ruku tam, kde by ju svokor a švagor ani vo sne netipovali – k Boranovi a Sıle!

Sledujte vo štvrtok, 21. apríla, o 6.45 a v piatok, 22. apríla, o 6.45!

Komentáre (0)