DOMA • MOMENTÁLNE SA NEVYSIELA •

Sila: 87. a 88. epizóda

18. 04 2016 07:40 | Alexandra Stahlová
Sila: 87. epizóda
Sila: 87. epizóda Foto: DOMA

Na rozdiel od ostatných Celil chápe, že niektoré veci sa skrátka dejú z určitých dôvodov, ktoré vyjdú najavo, keď nastane správny čas!

Po tom, čo ho rada rodu zbavila vodcovstva, sa Boran (Mehmet Akif Alakurt), zvláštne pokojný a vyrovnaný vracia domov - ako obyčajný muž... Ostatní vodcovia zatiaľ vkladajú veľké nádeje do nového vodcu Zinara (Muhammed Cangören) – pevne veriac, že bude konať presne tak, ako to od neho očakávajú, že sa, na rozdiel od jeho problémového synovca, bez reptania a zbytočných problémov podvolí každému ich rozhodnutiu! Nuž a ako prvé má ukojiť chrapúnsku osobnú túžbu po pomste vodcu, ktorému Boran pre záchranu Sıly (Cansu Dere) priložil k hlave zbraň...

Rodina Gencovcov je v hlbokom šoku, keď im Boran povie, čo sa v dnešný deň zmenilo – že už je len čestný človek z tohto kraja, pretože mu rada rodu odňala vodcovstvo a za nového vodcu vybrala Zinara. A je dosť zvláštne, hoci istým spôsobom vlastne absolútne príznačné, že Boranov otec Firuz (Namık Kemal Yiğittürk) zareaguje na túto novinku veľmi podobne ako Boran sám – modlitbou, aby bol Zinar ich rodu dobrým vodcom. Krátko nato si ho však zavolá bokom, aby mu vysvetlil novú, mierne pozmenenú realitu – že v rode postavenie znamená viac ako rodina, a tak od dnešného dňa Zinar už viac nie je Boranovým strýkom a jeho bratom, ale ich vodcom.

Výbušný Dilaver (Celil Nalçakan), žiaľ, zhltne intrigu, ktorú mu umne nastražil Boranov zarytý nepriateľ, rozhodnutý zničiť ho za každú cenu a ani si len pritom nezašpiniť ruky, aj s navijakom – je totiž skalopevne presvedčený o tom, že v jeho postrelení má prsty práve Boran, za čo sa mu chce poriadne tvrdo odplatiť! Preto aj svojmu otcovi svoje ničím nepodložené podozrenie podá ako hotovú vec – že Boran naňho strieľal – pretože vie, že jeho otec previnilcovi vymeria exemplárny trest!

Borana veľmi dojme, keď nájde svojho dlhoročného pobočníka Şivana (Vural Tantekin) plakať ako malé dieťa – kvôli nemu, pretože tvárou v tvár toľkej nespravodlivosti sú skrátka aj zvyčajne dosť tvrdí chlapi občas bezbranní... No keď mu popravde povie, že to, či je alebo nie je vodcom, nijako nemení to, akým mužom a človekom je, na jeho cieľoch a snahe, ale ani na ich priateľstve, na Şivanovej dobráckej tvári sa opäť zjaví úsmev...

Hoci Celila (Menderes Samancılar) tiež veľmi trápi, ako neférovo sa rada rodu, ale predovšetkým Zinar, ktorého on sám nikdy nemal veľmi v láske, zachoval k jeho zaťovi, ktorého má veľmi rád a váži si ho – no na rozdiel od ostatných chápe, že niektoré veci sa skrátka dejú z určitých dôvodov, ktoré nám možno spočiatku nie sú zjavné, no keď nastane správny čas, vyjdú najavo!

Zinar je vnútorne rozorvaný a veľmi, veľmi nešťastný. Na jednej strane chce rade rodu i rodu samotnému dokázať, že je silný a rozhodný vodca, ktorý mu bude vládnuť pevnou rukou a nestrpí neposlušnosť. Na strane druhej si uvedomuje, že nech už sa vo veci streľby na svojho syna rozhodne tak či onak, v istom zmysle si to odnesú jeho najbližší, jeho rodina! Preto zájde za svojím bratom Firuzom, aby mu poradil, tak ako to robieval i v časoch, keď bolo ich postavenie presne opačné – keď bol Firuz vodcom a Zinar „len“ jeho bratom...

Bedar (Zeynep Eronat) a Narin (Boncuk Yılmaz) sa nie celkom bezdôvodne obávajú novej situácie v rode, pretože si uvedomujú, že aj keď Boran bude aj teraz Sılu chrániť zo všetkých síl, z jeho terajšej pozície obyčajného radového člena rodu to bude mať nepochybne oveľa ťažšie, než z pozície vodcu. A to ešte ani len netušia, že už zanedlho sa Zinarovo prvé veľké rozhodnutie, či už správne alebo nie, veľmi tvrdo dotkne celého rodu, predovšetkým však Borana!

Boran nie je ani naivný, ani hlupák – uvedomuje si, že stratou jeho vodcovstva sa nielen preňho, ale i pre jeho blízkych mnohé zmení. Jediný, s kým o tom – ale i o svojom strachu, ktorý pred ostatnými zatiaľ úspešne skrýva - dokáže hovoriť, je jeho najlepší priateľ Gabriel (Tayanç Ayaydın). A je to dobre, pretože nik iný mu nedokáže tak dobre poradiť a nik iný ho nedokáže tak spoľahlivo zabiť všetkých obáv, ako práve Gabriel. Nuž a keď mu o niečo neskôr Sıla povie, že pre ňu nemusí byť vodcom, stačí, že je mužom, ktorého miluje, dobrým človekom a skvelým otcom, ako dym zmiznú aj posledné tiene akýchkoľvek pochybností a obáv...

Narin, Gabrielova sestra a Sıla sa veľmi snažia pomôcť dievčine, ktorú sa jej rodina chystá proti jej vôli vydať za starého chlapa, ktorý za ňu zaplatil. No musia si pri tom počínať veľmi opatrne, pretože by nechtiac mohli celú situáciu ešte viac zhoršiť! Ani ony, ani budúca nevesta netušia, že pomôcť v tejto záležitosti sa – ibaže jej milému, za ktorého by sa dievčina vydať chcela, no nedovolia im to – nemenej opatrne aj snaží aj Zinarova nevesta Ümmü (Serap Doğan)! Aj Boran by rád pomohol jednému z členov rodu, ktorý sa ocitol v nezávideniahodnej situácii, no keďže by v súčasnej situácii ako zvrhnutý vodca tiež mohol viac ublížiť, ako pomôcť, rozhodne sa inak – mužovi poradí, ako si dokáže pomôcť sám!

Boran ani len netuší, že v snahe pomôcť presne tomuto mužovi a jeho rodine, sa nový vodca Zinar neplánovane vmanévroval do nezávideniahodnej situácie. Podarilo sa mu síce ostatných vodcov presvedčiť, že muž svoj dlh voči jednému z nich dokáže splatiť len vtedy, ak mu vráti pôdu, ktorú mu zhabal – no onen vodca ako ďalšiu požiadavku na prerokovanie vzápätí prednesie... Otázku cti jeho nevesty Ümmü! Má sa v duchu tradícií čo najskôr vydať – za svojho švagra Dilavera!

Je zvláštne, ako trápenie niekedy dokáže spojiť aj ľudí, ktorí by si inak k sebe zrejme cestu nenašli... No presne to sa stane aj svatkám Bedar a Kevser (Fatoş Tez), ktoré spojí zmenená situácia v rode po tom, čo Boran prišiel o post vodcu. A niečo v podobnom duchu, aj keď rozhodne nie také príjemné, sa prihodí aj novému vodcovi Zinarovi a... Cihanovej (Devrim Saltoğlu) milenke Esme (Gökçe Yanardağ)! Tá ho totiž pred plánovaným odchodom z Mardinu vyhľadá a požiada ho, aby dieťaťu, ktoré nosí pod srdcom, dal Cihanovo meno, pretože tak si to jeho nebohý syn prial!

Pomstychtivý vodca rozhodnutý zničiť Borana za každú cenu kuje železo pekne zahorúca! Je rozhodnutý využiť každú príležitosť, ktorá sa mu len naskytne, aby mu nejako ublížil – a na špinavú prácu pritom zneužíva nielen stále ešte ublíženého Dilavera, ktorý si to ani len neuvedomuje, ale i jeho otca a celú radu rodu. A nanešťastie mu táto odporná hra vychádza. Keď si totiž príde rozhorčený Boran na radu rodu pýtať od Zinara vysvetlenie, prečo zakázal robotníkom dostavať školu, svoju už i tak dosť komplikovanú situáciu tým ešte viac zhorší... No Boranovi je to v podstate jedno, je rozhodnutý školu dostavať za každú cenu, hoc aj vlastnými rukami – a našťastie nie je sám, pomôcť mu prídu aj Gabriel, Sıla a mnohí ďalší, v ktorých pomoc sa ani neodvážil dúfať, no veľmi ju víta. Vlastne... Celil privedie všetkých niekdajších zamestnancov z dnes už zavretej Sılinej fabriky!

No kým sa dojatý Boran a jeho priatelia zo všetkých síl snažia dokončiť pre Mardin a jeho obyvateľov niečo pekné dobré, vodca Zinar podľahne nátlaku ostatných vodcov a... Rozhodne o okamžitom a definitívnom vylúčení Borana a Firuza z rodu!

Sledujte v utorok, 19. apríla, o 6.45 a v stredu, 20. apríla, o 6.45!

Komentáre (0)